E.ON (+5 %) se očistí od fosilních zdrojů, čeká výraznou ztrátu

Největší německá energetika E.ON oznámila vyčlenění výroby energie z fosilních zdrojů s cílem soustředit se na zdroje obnovitelné. Plán je zatím nejradikálnější odpovědí na změnu německé energetické strategie ve prospěch větrné a sluneční elektřiny a naopak v neprospěch jaderných reaktorů, která skrze pokles cen energií negativně dopadla na ziskovost tradičně zaměřených utilit.

Společnost také oznámila, že odepíše aktiva v hodnotě 4,5 miliardy eur, což se projeví čtvrtou celoroční ztrátou v řadě. Investoři změnu strategie oceňují a akcie E.ON připisují nejsilnější zisky za déle než dva roky. Během dopoledního obchodování se titul podíval i o více než 6 % výš na maximum od března 2012, aktuálně obchoduje se ziskem 4,6 %.

Tento krok ve smyslu oddělení „špatných“ aktiv by mohl inspirovat i další společnosti ze sektoru, včetně největšího konkurenta na domácím trhu RWE, uvedli analytici Sanford C. Bernstein. Plán mimo jiné označují za vstřícný krok k akcionářům. Ti v příštích dvou letech obdrží dividendu ve výši 50 eurocentů na akcii.

Plán E.ON obsahuje záměr vytvořit v roce 2016 novou veřejně obchodovanou společnost specializující se na průzkum, výrobu i obchodování energií. Uvolní se tak kapacita v současné společnosti na rozvoj obnovitelných zdrojů, distribuci a marketing směrem k domácnostem a spotřebitelům. E.ON bude mít v nové firmě o zhruba 20 tis. zaměstnancích (tj. zhruba třetina současné pracovní síly E.ON) minoritní podíl.

„Jsme přesvědčeni o nezbytnosti přizpůsobit se dramatické proměně světového energetického trhu, technickým inovacím a rozdílným očekáváním zákazníků… Dosavadní široký byznysový model E.ON v tomto ohledu již nové požadavky nesplňuje,“ vyjádřila se společnost. Dodala, že výše popsaný objemný odpis povede k „výrazné“ ztrátě v letošním roce.

RWE a E.ON dnes opět silně rostou – kdy začne růst ČEZ?

Newsletter