Úvěrování v evropské ekonomice dále slábne. Ruku v ruce s tím jde očekávané ekonomické zpomalení, k němuž silnou měrou přispívá prostředí historicky nejvyšších úrokových sazeb. I ve Spojených státech je měnová politika restriktivní. V pátek na to opětovně poukázal sám guvernér Fed Powell. I přesto, že už nečekáme další zvyšování amerických sazeb, dolar se drží silnější. Platí, že silnější americká měna zůstává rizikem slabších měn regionu. Koruna by se tak měla udržet nad hranicí 24,00 za euro.
Guvernér Powell ve svém v projevu v Jackson Hole přislíbil udělat vše pro dosažení inflačního cíle na 2 %. Jako v předešlých projevech zmínil napjatý trh práce. Očekává však, že restriktivní měnová politika nakonec povede k jistému uvolnění. Nadále platí, že je Fed připraven dále zvýšit sazby, bude-li to potřeba. Cílem je udržet měnovou politiku v natolik restriktivní úrovni, aby bylo jisté, že se inflace dostane udržitelně na úroveň inflačního cíle.
I v Evropě pokračuje boj s inflací. Dle člena rady guvernérů ECB Roberta Holzmanna bude v září potřeba dále zvýšit sazby. Spolu s tím uvedl, že je lepší dosáhnout maximální rychlosti v dosažení vrcholu sazeb v cyklu, aby se poté mohlo snižovat dříve. Na závěr dodal, že ekonomice se nedaří tak dobře, jak doufal, avšak zpomalení není tak velké, aby se dalo mluvit o recesi. Holzmann je dlouhodobě jeden z nejvýraznějších jestřábů. Není však sám. K potřebě vyšších sazeb se již dříve opakovaně vyjádřil i Joachim Nagel a Martins Kazaks.
Prezidentka ECB Christine Lagarde se v pátečním projevu v Jackson Hole vyhnula názorům ohledně zvyšování sazeb, uznala ale, že inflace zůstává neporažena. Lagarde čelila mnohem těžšímu úkolu než guvernér Powell. Poslední výsledky PMI potvrdily kontrakci sektoru průmyslu i služeb. Rizikem zůstává ekonomické zpomalení zejména německé ekonomika, která by podle nás do recese mohla stáhnout i zbytek Evropy. I přesto ale očekáváme, že by ECB měla v září doručit pravděpodobně již poslední zvýšení sazeb.
Dnes ráno byla zveřejněna japonská míra nezaměstnanosti, která nad očekávání vzrostla z 2,5 % na 2,7 %. Poté byla reportována data z německého průzkumu GfK, který dopadl hůře než konsensus. České HDP po druhé revizi ukázalo meziroční pokles o -0,4 %. Odpoledne Maďarská centrální banka oznámí výši úrokových sazeb, kdy předpoklad trhu je pokles o 1 procentní bod. V USA budou odpoledne na programu data z nemovitostního prostředí, ale také z trhu práce. Americké výnosy na dlouhém konci křivky zkorigovaly předchozí růst. Dolar se obchoduje mírně slabší nad 1,0800 za euro.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0817 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0757 do 1,0857 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,10 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,28 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,07 až 24,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,19 do 22,46 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.