ECB na rozcestí. Jak moc (ne)podcení inflaci?

Klíčové body

  • ECB překvapena pozitivním poklesem inflace.
  • Investoři sází na agresivní snižování sazeb v eurozóně.
  • Odrazí americká data z trhu práce kurz EURUSD, nebo potvrdí trend oslabení?
Zdroj: Depositphotos

Prezidentka ECB Lagardeová stojí před složitým rozhodnutím. Pokles kurzu EURUSD pokračuje a smazává zisky z předešlých dnů poté, co začala z eurozóny přicházet nad očekávání dobrá čísla o slábnoucí inflaci. Investoři tak sází na brzké snížení sazeb Evropskou centrální bankou. Lagardeová musí zvážit, jak moc zatlačí proti sázkám na snížení úroků. Zasedání ECB je naplánované na příští čtvrtek. 

S rychle slábnoucí inflací v eurozóně a slabou ekonomikou obchodníci sázejí na brzké snížení sazeb, a to odstartováním již v březnu. Předpoklad snížení sazeb do konce roku 2024 je dle trhu na úrovni  zhruba procentního bodu a půl. Pokud budou mít trhy pravdu, šlo by o relativně svižný cyklus snižování sazeb. Otázkou je, jak bude reagovat ECB. Nechá ještě více přiskrtit již tak slabou ekonomiku eurozóny, nebo zakročí? Pokud zakročí, nebylo by to příliš brzy s ohledem na délku doby inflace nad cílem? Dle našeho názoru nebude ECB chtít inflaci podcenit. Jsme tedy skeptičtí vůči snížení úroků v prvním čtvrtletí příštího roku.

Dle dotazovaných ekonomů agenturou Bloomberg bude mít aktualizovaný výhled větší dopad na rozhodování ECB než obvykle. Prosincové prognózy také uvádějí delší horizont do budoucnosti. Od výhledu očekáváme snížení predikce růstu a inflace. Komentáře členů Rady guvernérů ECB k posledním datům pak potvrdily přesvědčení, že další zvýšení sazeb v tomto cyklu je nepravděpodobné.

EURUSD zažívá posledních 6 dní korekci. Množí se spekulace, které hovoří o možném downtrendu s ohledem na sázky na brzké snížení sazeb v roce 2024. EURUSD ještě spolu s páry proti japonskému jenu, vzhledem k hrozbě zvýšení sazeb japonskou centrální bankou, řadíme mezi nejpopulárnější medvědí sázky. Vzhledem ke zprávám se zdráháme odhadovat dno. Včera denní svíce uzavřela zelená, ale to může být pouze vybíráním zisků před dnešními daty z amerického trhu práce. Nevylučujeme možný test zóny 1,0700 EURUSD, ale z dlouhodobého timeframu, i přes zmíněné zprávy, nemáme z hlediska technické analýzy potvrzen downtrend. Vzhledem k tzv. bull runu, který na páru probíhal od druhé poloviny listopadu, byla korekce do zóny imbalance kolem 1,0750 jistě lákadlem.

Dnes přichází nejočekávanější zpráva tohoto týdne, a to Non Farm Payrolls neboli NFP a míra nezaměstnanosti v USA. Volatilita na trhu bude odpoledne zaručena. Ráno bude zveřejněna revize meziroční inflaci z Německa. U nás pak míra nezaměstnanosti za listopad.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0777 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0720 do 1,0820 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,35 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,28 až 24,40 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,43 do 22,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter