ECB ponechala sazby beze změny. Rizikem je slabší ekonomický růst

Klíčové body

  • ECB ponechala úrokové sazby beze změny.
  • Dolar má tendenci stále posilovat.
  • Pár EURCZK konsoliduje s průměrnou cenou 24,65.
Zdroj: Depositphotos

ECB ponechala sazby beze změny. Ekonomická situace v eurozóně se zhoršuje rychleji, než centrální banka předpokládala. Konflikt na Blízkém východě a vyšší ceny ropy představují riziko, které se může promítnout i v kurzu EURUSD. Americký HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí z 2,1 % na 4,9 %, očekáváno bylo 4,3 %. Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v září meziměsíčně vzrostly z revidovaných -0,1 % na 4,7 %, očekáváno bylo 1,7 %.

Evropská centrální banka dle očekávání ponechala sazby beze změny. Přerušila tak nejdelší sérii zvyšování v historii. ECB od července 2022 zvýšila sazby o 4,5 procentního bodu, aby zkrotila růst cen. Inflaci se podařilo zkrotit, ale stále není u svého cíle. Vzhledem k očekávanému zpomalení ekonomiky a rizikům, je hrozba recese stále na stole. Z tohoto usuzujeme, že další zvyšování úroků je nepravděpodobné. Prezidentka Lagardová ve svém proslovu sdělila, že “někdy je nečinnost činem, kdy rozhodnutí držet sazby má smysl.“ Dodala, že rozhodnutí bylo jednomyslné. Prezidentka nechala potenciální zvýšení sazeb jako vzdálenou možnost. Lagarde uznala, že ekonomika eurozóny je slabá a možná slabší, než bylo minulý měsíc předpokládáno. Cenové tlaky jsou silné a můžou se zvýšit, pokud konflikt na Blízkém východě vygraduje, čímž by pravděpodobně zvýšil náklady na energii. Dodala, že diskuze o snižování sazeb jsou předčasné.

Americká ekonomika stále překvapuje. Je odolná vůči mnoha výzvám a vzhledem k cenám ropy a eskalaci konfliktu na Blízkém východě zůstane i silný dolar. Je zde však řada rizik, které mohou USA ohrozit. Jedno z největších je nutnost odvrátit odstavení vlády před 17. listopadem, což je momentálně na pořadu dne, když již proběhlo zvolení nového republikánského předsedy Johnsona. Odstavení vlády by mohlo poškodit vyhlídky růstu ve čtvrtém čtvrtletí.

Dle technických ukazatelů je zřejmé, že se dolar vyskytuje v překoupených zónách, kdy již proběhl slabý retracement u indexu DXY k levelu 100. Domníváme se, že i silným zůstane, jelikož vzhledem ke globální situaci může americký dolar být potenciálním bezpečným přístavem do konce roku.

Pár EURUSD během první poloviny včerejšího dne klesal a před zprávami dosáhl nových týdenních minim 1,0530. Pár se před otevřením Wall Street odrazil od čerstvého intradenního minima 1,0521 a denní graf stále ukazuje medvědí momentum. Dle čtyřhodinového grafu je EURUSD přeprodaný, ale zaznamenal dvakrát vyšší low a naznačil možný obrat, který ještě není potvrzen. Technické ukazatele naznačují přeprodanost, ale z technického hlediska je klíčová je hranice 1,0500. Pokud se cena dostane pod ní a čtyřhodinová svíčka uzavře, lze předpokládat obnovení zájmu medvědů a otevřou se dveře strmějšímu poklesu směrem k ročnímu minimu na 1,0447.

Kurz EURCZK pokračuje v konsolidaci. Stejně jako tomu bylo minulý týden, cena se dostala lehce nad poslední high a kurz následně začal oslabovat. Po zprávách a otevření seance v New Yorku se dostal až k hodnotě 24,62 a čtvrteční denní svíce tak uzavřela v červených číslech.

Příští čtvrtek bude ČNB rozhodovat o měnové politice a poslední komentáře naznačují, že sazby setrvají na současné úrovni. Otázkou zní, zda bankovní rada nepřekvapí a zda nenaznačí možné snižování v prosinci. V bilanci je mnoho pro a proti, od slabších ekonomických vyhlídek po nejistotu lednové inflace a oslabení koruny proti prognóze, v úvahu však musí ČNB vzít i eskalaci konfliktu na Blízkém východě.

Dnes je na nás čekají výsledky indexu spotřebitelského sentimentu Michigan a předtím výše indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA, což je jedna z preferovaných variant inflace z pohledu Fedu. Tento index sleduje vývoj cen nakoupeného zboží a služeb americkými spotřebiteli. Podobně jako CPI je PCE vypočítán na základě spotřebitelského koše, avšak složky obou košů se od sebe liší.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0555 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0492 do 1,0608 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,63 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,51 až 24,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,19 do 23,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter