ECB si připravuje půdu pro vyšší sazby

AKTUALIZOVÁNO – Evropská centrální banka (ECB) trhy nepřekvapila. Své sazby ponechala dle očekávání beze změny, tzn. depozitní na minus 0,4 procenta, refinanční na nule a zápůjční na 0,25 procenta. Beze změny zůstal program kvantitativního uvolňování, který banka pozměnila na svém posledním zasedání. Z vyjádření šéfa ECB Maria Draghiho vyplývá, že si ECB připravuje půdu pro růst úroků.

Draghi na tiskové konferenci uvedl, že data poukazují na silný růst eurozóny během loňského 4. čtvrtletí. Náznaky rostoucího trendu inflace tu dosud nejsou a obnova globální ekonomiky se zdá být silnější.

ECB ve výhledu zopakovala, že nadále očekává, že hlavní úrokové sazby zůstanou delší dobu na současné nebo nižší úrovni. Draghi dnes prohlásil, že sazby jsou nyní nízko kvůli tomu, aby byly na vyšších úrovních později.

Poslední statistické údaje naznačily, že stimulační opatření ECB konečně začínají přinášet ovoce. Inflace v eurozóně stoupla nejvýše za tři roky a podnikatelská nálada je nejlepší za více než pět let. Přispěl k tomu růst optimismu ve Francii, Německu a Nizozemsku.

V rámci programu kvantitativního uvolňování nově – od posledního zasedání – platí, že banka bude měsíčně nakupovat dluhová aktiva (státní i vybrané firemní) v hodnotě 80 miliard eur, a to až do března 2017. Od dubna pak dojde na „okleštění“ na 60 miliard eur, které bude trvat do prosince, případně i déle, pokud si to bude ekonomická situace starého kontinentu vyžadovat.

Co se týče firemních bondů, nově bude možné skupovat i ty, jejichž výnos se nachází pod úrovní -0,4 %, tedy pod aktuální hodnotou depozitní sazby ECB. Draghi však během poslední tiskové konference několikrát zdůraznil, že jde stále jen o „možnost“, nikoliv o „povinnost“.

Konec ultra volné měnové politiky je tu

Podle Jany Steckerové z Komerční banky začne ECB od června snižovat objem nakupovaných dluhopisů o deset miliard eur měsíčně, což by znamenalo ukončení programu kvantitativního uvolňování v lednu 2018. „Tyto kroky se odrazí i ve vývoji kurzu eura vůči americkému dolaru. Zatímco do března letošního roku očekáváme postupné oslabování eura až na paritu, po březnovém oznámení ECB by se tento trend měl otočit. Společná evropská měna by pak měla začít posilovat, přičemž za celý letošní rok by se v průměru měla nacházet na úrovni 1,05 USD/EUR,“ dodala Steckerová.

Newsletter