Ekonomika Číny rostla nejpomaleji od roku 2009

AKTUALIZOVÁNO – Růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny letošním v prvním čtvrtletí meziročně zpomalil na 6,7 procenta. Jde o nejpomalejší růst od roku 2009, ale zhruba odpovídá očekávání většiny ekonomů. Míra nezaměstnanosti je zhruba 5,2 procenta.

V uplynulém roce čínská ekonomika vzrostla nejpomaleji za 25 let. HDP se meziročně zvýšil o 6,9 procenta. Čínská ekonomika se delší dobu potýká se zpomalením. Vedení země se pokouší pozměnit model ekonomiky silně zaměřený na růst a export větším důrazem na udržitelnost služeb a soukromou spotřebu. Čínská vláda letos očekává celkový růst HDP o 6,5 až sedm procent.

Čtyři velká čínská rizika podle PIMCO

Podle analytika Raymonda Yeunga ze společnosti ANZ mohou ekonomice do velké míry nadále pomáhat finanční služby, podobně jako tomu bylo v loňském roce. Naznačuje to výrazný růst poskytovaných úvěrů a nedávné oživení aktivity na poli primárních úpisů akcií. „Opatrné ekonomické oživování je výsledkem relativně snadné dostupnosti financování v předešlém období,“ uvedl ekonom společnosti Founder Securities Jang Wej-siao.

„Dnešní data by neměla odvádět pozornost od skutečnosti, že strukturální problémy, kterým čínská ekonomiky čelí, zůstávají nevyřešené,“ napsal v komentáři ekonom analytické organizace Economist Intelligence Unit Tom Rafferty.

Čínský statistický úřad dnes rovněž oznámil, že míra nezaměstnanosti je zhruba 5,2 procenta. Průmyslová produkce v březnu meziročně rostla o 6,8 procenta, zatímco trh počítal s růstem jen 5,9 procenta. Maloobchodní tržby se v březnu zvýšily meziročně o 10,5 procenta při očekávání 10,4 procenta.

Čínská ekonomika se delší dobu potýká se zpomalováním. Vedení země se pokouší pozměnit model ekonomiky silně zaměřený na růst a export větším důrazem na udržitelnost služeb a soukromou spotřebu. Čínská vláda letos očekává celkový růst HDP o 6,5 až sedm procent.

Newsletter