El-Erian o volatilitě na trzích

„Investoři by se měli připravit na divokou jízdu, na které se dá ale chytře vydělat,“ je přesvědčen Mohamed El-Erian. Bývalý investiční ředitel společnosti Pimco a současný ekonomický poradce pojišťovny Allianz staví především na odlišnostech měnových politik ve světě, zároveň ale nezapomíná i na další fundamenty.

„Nejen že stojíme před divergencí měnových politik Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky, ale i další fundamenty jsou v pohybu“, přepisuje El-Erianova slova server CNBC. Klíčovou událostí má být především tolik očekávané zvýšení amerických sazeb. To má dle investorova mínění přijít na zářijovém zasedání měnového výboru Fedu. ECB se naopak ubere opačným směrem. El-Erian tak počítá s tím, že banka nezůstane pouze u dosavadního prvního kola.

El-Erian: QE v Evropě již pokřivuje trh

„Investoři by se měli připravit na mnohem větší volatilitu. Situace se bude podobat tomu, co jsme viděli během prvního čtvrtletí letošního roku. Americké trhy už nebudou tak uspokojující, jako byly předtím,“ uvedl El-Erian. Vhodnější tak dle jeho názoru bude výběr jednotlivých akcií, než expozice na širších akciových indexech. Investoři by se měli zaměřit především na ty firmy, které jsou jakýmkoliv způsobem angažované v korporátních akcích, jelikož právě tam leží obrovské a doposud nevyužité množství peněz.

V rámci srovnání jednotlivých trhů vítězí Evropa, která by měla profitovat především z běžícího programu nákupu vybraných dluhových instrumentů. I přesto, že už dříve El-Erian kritizoval evropské QE za způsobování distorzí na trzích, především těch dluhopisových, akcie by se dle jeho názoru měly svézt na růstové vlně.

V případě trhů zahraničních měn doporučuje bývalý investiční ředitel Pimco zvýšenou opatrnost. Nekalým živlem by v této oblasti měl být dolar, jehož posilování bude nadále pokračovat. Tento fakt by se pak měl negativně projevit především na ziscích některých amerických zahraničně exponovaných firem, což však nijak nebude mít vliv na načasování zvýšení sazeb.

El-Erian: Zvýšení sazeb proběhne do září

Americká centrální banka se dle El-Eriana nestrachuje pouze o dolar, ale také o finanční excesy v podobě příliš vysoké a příliš rychlé expanze vybraných aktiv. „Vedení Fedu se nenechá připravit o možnost normalizovat situaci. Neodradí je od toho ani posilující dolar. Jedinou překážkou by mohly být mzdy. Pokud by se nezvýšily, mohlo by to změnu americké úrokové politiky pozdržet.“

Newsletter