El-Erian: Šance na růst sazeb v září je 60 %, napoví payrolls

Šance na to, že americká centrální banka (Fed) na svém zářijovém zasedání zvýší sazby, je nyní 60 procent. Při splnění několika podmínek by se ale mohla zvýšit až na 80 procent. CNBC to řekl Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz Global Investors. Jednání měnového výboru Fedu (FOMC) se koná 20 a 21. září.

Podle El-Eriana, bývalého šéfa investiční firmy Pimco, je pravděpodobnost růstu sazeb podmíněna třemi faktory z trhu práce. Zaprvé počet vytvořených pracovních míst v srpnu překoná 180 tisíc míst, dále porostou mzdy a nenastane žádný významný krok, který by tlačil nahoru nezaměstnanost. Pokud páteční zpráva ministerstva práce naplní tyto tři podmínky, argumenty pro nezvýšení sazeb by výrazně klesly, dodal El-Erian.

Podle něj by pro centrální bankéře bylo velmi těžké nezvýšit sazby za předpokladu, že pracovní místa, míra účasti a mzdy naznačí, že půjdou nahoru. Blíží se totiž plná zaměstnanost. I zpráva, která by splňovala jen dvě z těchto tří podmínek, by pravděpodobně přiměla Fed zvýšit úrokové sazby, míní El-Erian.

Dodal, že by byl znepokojen pouze v tom případě, že by se naplnila jen jedna z těchto podmínek. Fed by podle něj měl nyní sazby zvýšit. Americká ekonomika si to zaslouží a škody pro fungování moderní ekonomiky jsou prý v příliš dlouhém období nízkých sazeb velké. „Zatímco domácí podmínky svítí zeleně, mezinárodní jsou žluté. Je to tedy mezinárodní obraz, který brzdí Fed,“ dodal.

Trh vidí pravděpodobnost růstu sazeb nižší. Podle CME Group je šance na zvýšení sazeb v září 24 procent a v prosinci 55,9 procenta.

Investoři čísla z trhu práce netrpělivě očekávají, zveřejněny budou v pátek 2. září ve 14:30 SELČ. Americký trh práce tak po druhé v řadě pozitivně šokoval. Ekonomika USA vytvořila v červenci mimo zemědělství 255 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst.

Newsletter