Elon Musk propojuje své impérium. Tesla ohlásila dvojnásobnou ztrátu

AKTUALIZOVÁNO: Mnohem prudší než očekávanou ztrátu kvartálního hospodaření oznámil po závěru Wall Street výrobce elektromobilu Tesla Motors. Dosáhla 1,06 dolaru na akcii při tržbách 1,56 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali ztrátu pouze 52 centů na akcii při tržbách 1,62 miliardy dolarů.

Tesla je pod drobnohledem analytiků a ekonomů, kteří soustavně zpochybňují schopnost firmy naplnit poptávku fanoušků, zejména pokud jde o nový Model 3, pro který má nabráno zhruba 373 tisíc předobjednávek.

Toto pondělí firma, která patří do impéria miliardáře a vizionáře Elona Muska, potvrdila převzetí jiné společnosti stejného majitele, SolarCity. Tesla se tím, kromě záchrany SolarCity, má posouvat k širšímu záběru v oblasti uchovávání energie.

Čistá ztráta Tesly se ve druhém čtvrtletí prohloubila na 293 milionů dolarů ze 184 milionů dolarů před rokem. Nárůst prodeje nedokázal vykompenzovat rozsáhlé náklady na zvyšování produkce.

Firma již začátkem července uvedla, že dodala zákazníkům jen zhruba 14.400 vozů místo plánovaných 17.000 vozů. Údaje signalizují, že automobilka se dál potýká s výrobními problémy a zřejmě nesplní celoroční plán.

Tesla by se ráda přeměnila ve velkoobjemového výrobce elektromobilů. Elon Musk v květnu uvedl, že v roce 2018 by měla produkce dosáhnout půl milionu vozů a v roce 2020 by se měla přiblížit jednomu milionu. 

Automobilka si pro letošní rok stanovila za cíl dodat zákazníkům 80.000 až 90.000 vozů. V prvním pololetí však dodala pouze asi 29.000 vozů. Ve druhé polovině roku počítá s dodáním zhruba 50.000 vozů.

Tesla nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Jsou to sedan Model S a sportovně-užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Koncem března firma představila nový elektromobil Model 3, jehož základní cena bude 35.000 dolarů.

Samotné obchodování na Wall Street dnes nakonec skončilo zisky. Podporou byly energetické společnosti, které těžily z růstu cen ropy, zatímco finanční sektor podpořila nečekaně dobrá zpráva o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států. Příznivý vývoj trhu práce by mohl přimět americkou centrální banku (Fed) ke zvýšení úroků.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,23 procenta a uzavřel na 18.355,00 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,31 procenta na 2163,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,43 procenta na 5159,74 bodu.

Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil posílily zhruba o půl procenta, její konkurent Chevron si připsal téměř procento. Světové ceny ropy dnes stouply o více než tři procenta po zprávě o překvapivě prudkém poklesu zásob benzinu ve Spojených státech. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak vrátila nad hranici 40 dolarů za barel.

Na devizovém trhu dnes dolar posílil po úterním propadu na šestitýdenní minimum vůči koši měn. Investoři se po dnešních datech od ADP připravují na vládní zprávu o trhu práce ve Spojených státech, která by jim mohla pomoci odhadnout, kdy Fed přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Organizace ADP dnes oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 179.000 nových pracovních míst, což bylo více, než čekali analytici. Páteční vládní zpráva o trhu práce bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor.

Newsletter