Emise akcií Alibaba na burze NYSE může být rekordní

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding může získat prodejem svých akciových poukázek na newyorské burze NYSE až 24,3 miliardy dolarů. Pokud ano, bude to nový rekord v akciových emisích firem, které vstupují na veřejný trh. Vyplývá to z dokumentu, které firma podala u americké komise pro cenné papíry a burzy SEC. Dle zdrojů by Alibaba měla vstoupit na burzu příští týden.

Alibaba podle dokumentů očekává, že emisní cena za ADS, což je jeden z instrumentů pro akcie firem obchodovaných i v zahraničí, by se měla pohybovat mezi 60 a 66 dolary. Alibaba doufá, že umístí až 368 milionů akcií. Při maximální ceně výše uvedeného rozpětí by tržní hodnota firmy dosáhla zhruba 163 miliard dolarů.

Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem drží dominantní světová sociální síť Facebook, která v roce 2012 získala 16 miliard dolarů. Největší světovou primární emisí vůbec je zatím prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 za 22,1 miliardy USD.

Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, ohlásila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června. Alibaba dala NYSE přednost před trhem Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Loni dal newyorské burze přednost před Nasdaqem rovněž Twitter.

Alibaba v srpnu oznámila, že v prvním finančním čtvrtletí do konce června svůj čistý zisk téměř ztrojnásobila na dvě miliardy dolarů. Výnosy jí vzrostly o 46 procent na 2,5 miliardy USD. Firma, kterou před 15 lety založil Jack Ma ve svém bytě, se na celkovém internetovém prodeji v Číně podílí zhruba 80 procenty.

Newsletter