Evropské i americké výnosy obrátily do poklesu. Euro se proti dolaru drží v zisku nad 1,0500 za euro. Z měn regionu nejvíce sílí koruna, který se dostala k 24,40 za euro.

EPH, J&T a PPF chtějí ovládnout Unipetrol

Energetický a průmyslový holding, který ovládá Daniel Křetínský, investiční skupina J&T a skupina PPF podaly společnou nabídku na koupi Unipetrolu, napsaly HN. Dle zprávy si celé firmy trio zájemců cení na řádově 30 miliard korun a majoritní akcionář Unipetrolu, kterým je polská skupina PKN Orlen, by tak za svůj většinový 63% podíl v případě souhlasu mohla získat kolem 19 miliard korun.

„Spekulace o změně vlastníka by mohly přispět k pokračování růstu akcií Unipetrolu, které od začátku roku přidaly již téměř 40 %. Zmiňovaných 30 miliard korun však odpovídá jen přibližně 165 Kč na akcii Unipetrolu, tj. asi 9 % pod jejich současnou cenou na trhu,“ upozornil analytik Komerční banky Josef Němý. Podle propočtů Roklen nabídková cena odpovídá 165-166 korunám za akcii vůči obchodní hladině 183 korun na akcii v pondělí. Úterní obchodování Unipetrol zahajuje poklesem o necelá 2 procenta ke 178 korunám za akcii.

Jelikož Polsko čekají v říjnu parlamentní volby, není příliš pravděpodobné, že většinový akcionář Unipetrolu – státem kontrolovaný PKN Orlen – svůj podíl ve společnosti před volbami prodá, píše list.

V minulém týdnu petrochemická skupina Unipetrol reportovala výsledek hospodaření ve druhém čtvrtletí roku 2015. Ten byl vůbec nejlepší v historii. Pomohly zejména velmi vysoké rafinérské marže v porovnání s naopak velmi nízkými před rokem i vyšší prodané objemy v rafinérii po získání nových kapacit od Eni.

Unipetrol dosáhl nejlepšího kvartálního výsledku na úrovni provozního zisku EBITDA LIFO s výsledkem 3,690 miliardy korun po 967 milionech korun před rokem a 3,111 miliardy korun v první letošní čtvrtině roku. Na úrovni EBITDA zlepšil Unipetrol výsledek z 1,106 na 4,298 miliardy korun meziročně při 2,897 mld. Kč v první čtvrtině roku, čistý zisk Unipetrolu pak vylétl meziročně z 346 na 2,978 miliardy korun po 1,995 mld. Kč v letošním prvním čtvrtletí. Celkové tržby stouply meziročně o procento na 32,523 miliardy korun proti 23,975 miliardy korun v prvním letošním čtvrtletí.

Možnost výplaty dividendy Unipetrolu za letošní rok je největší za poslední dobu, reagoval následně po výsledcích prohlášením generální ředitel petrochemického holdingu Unipetrol Marek Świtajewski. Unipetrol naposledy vyplatil dividendu za rok 2007.

Newsletter