EPH ovládne Daniel Křetínský. Tkáč a J&T odchází

AKTUALIZOVÁNO: Majoritním vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH) se po definitivním vstupu fondu banky Macquarie do společnosti EP Infrastructure stane Daniel Křetínský. Bude mu patřit 94 procent akcií. Zbylých šest procent budou mít vybraní členové managementu holdingu. Pro Roklen24 to dnes uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Současný spolumajitel EPH Patrik Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí.

Podrobnosti o obchodu

Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,7 až 2,7 miliardy eur. Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech. Stávající akcionáři – Biques Limited (kontrolovaná private equity strukturami partnerů J&T), Milees Limited (kontrolovaná Patrikem Tkáčem) a EP Investment S.à r.l. (kontrolovaná Danielem Křetínským) – inkasují celkem 1,5 miliardy eur za celkem 30 procent akcií EPH.

Energetický a průmyslový holding (EPH) uzavřel dohodu s konsorciem globálních institucionálních investorů vedených a zastupovaných společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) o prodeji 30procentního podílu ve firmě EP Infrastructure (EPIF). Zbylých 70 procent zůstává v držení EPH, který si rovněž zachovává manažerskou kontrolu nad EPIF, sdělil serveru Roklen24 mluvčí EPH Daniel Častvaj.

„Touto transakcí pro mě a ostatní partnery J&T dochází k částečné realizaci zisků z mimořádně úspěšného projektu. Sjednané parametry umožní participovat na výsledcích EPH i v dalších letech a je společným zájmem všech, aby EPH dál rostlo. Prodej podílů ze strany společností Milees Limited a Biques Limited umožňuje zakladatelům J&T kumulovat prostředky ve výši více než tři miliardy eur,“ uvedl předseda představenstva J&T Banky Patrik Tkáč.

Takto získaný kapitál, spolu s prostředky, které spravujeme našim klientům, chceme použít na vznik nového silného investičního fondu. Předpokládáme, že budeme investovat především do projektů ex-partnerů J&T, včetně projektů Daniela Křetínského. Ostatně naše dlouholeté společné partnerství při investicích pokračuje v dalších projektech, jako jsou například média nebo oblast e-commerce,“ doplnil Tkáč.

EPH s PPF Investments dokončil nákup aktiv Vattenfallu

Konsorcium zastupované správcem aktiv MIRA tvoří fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a další globální institucionální investoři.

„Vážíme si toho, že se minoritním partnerem v EPIF se stává právě konsorcium vedeném Macquarie, jedním z nejprestižnějších globálních správců infrastrukturních aktiv. Rovněž ostatní členové konsorcia patří mezi prvotřídní globální fondy s rozsáhlými zkušenostmi a vynikající reputací. Díky tomu, stejně jako i díky dojednaným podmínkám, tuto transakci vnímáme jako jasné ocenění kvality aktiv vlastněných společností EP Infrastructure,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Podle něj bude nový minoritní akcionář pro EPIF přínosem i z pohledu kontribuce know-how, a to nejen v oblasti financí, například financovaní a ratingu, ale také ve strategické diskuzi v jednotlivých předmětech podnikání EPIF. Macquarie a jeho konsorciální partneři totiž patří mezi přední globální investory do energetické infrastruktury a mají proto mimořádně cenné globální know-how v této oblasti, dodal Křetínský. Transakce podléhá schválení antimonopolních úřadů a její vypořádání se očekává začátkem příštího roku.

„Investice do EPIF poskytuje investorům velmi diverzifikované portfolio regulovaných a smluvních infrastrukturních aktiv ve dvou evropských dynamických ekonomikách. Těšíme se na budoucí spolupráci s našimi klíčovými partnery – EPH a Slovenskou republikou, díky kterému portfolio EPIF bude moci i nadále přinášet užitek koncovým zákazníkům a veřejnosti,“ uvedl generální ředitel, MIRA Martin Stanley.

Akcie a burza?

EPH v polovině letošního dubna oznámil záměr nabídnout akcie EPIF na burze v Praze a Londýně. Na burzu mělo jít zhruba 15 procent akcií EPIF. Média tehdy uvedla, že podíl v infrastrukturní firmě měl EPH přes burzu vynést mezi 20 a 32 miliardami korun. Na konci dubna se ale EPH rozhodl, že akcie na burze nenabídne. Některá média tehdy uvedla, že připravovaná emise akcií mohla být jen způsobem, jak při vyjednávání přitlačit na možného investora, aby souhlasil s vyšší cenou, případně s rychlejším dojednáním transakce.

EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. EP Infrastructure v rámci těchto segmentů ovládá celkem 12 dceřiných společností v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü do ni mimo jiné patří také podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu o objemu 2,74 miliardy metrů kubických.

V loňském roce vzrostl čistý zisk EPIF o 42 procent na 16,8 miliardy korun (622,7 milionu eur). Tržby stouply o 6,6 procenta na 88,3 miliardy korun (3,27 miliardy eur). Většina výkonnosti EPH je právě v infrastrukturních aktivech. Konsolidované tržby celého holdingu loni meziročně vzrostly o čtvrtinu na zhruba 124 miliard korun (4,57 miliardy eur). Provozní zisk (EBITDA) se pak zvýšil o 18 procent na přibližně 44 miliard korun (1,64 miliardy eur). Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Letos v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Skupina Macquarie je celosvětový poskytovatel bankovních, finančních a poradenských služeb a správy investičních fondů. MIRA je části Macquarie, která spravuje aktiva. MIRA celkem řídí aktiva v hodnotě 92 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun) investovaných v portfoliu 130 podniků, asi 300 nemovitostí a 2,8 milionu hektarů zemědělské půdy.

Energetický a průmyslový holding (EPH):
– Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. Dnes EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii, působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla.
– V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. V Německu pak řadu let vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.
– EPH se svou činnost snaží rozšiřovat. Předloni na podzim se dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough u Leedsu, začátkem loňského roku EPH avizoval nákup šesti plynových a jedné tepelné elektrárny v Itálii. Společnost EP Energy, spravující energetické aktivity EPH, také loni koncem června oznámila, že koupila od francouzské firmy EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü.
– Loni v prosinci EPH podepsal dohodu o koupi dvoutřetinového podílu italské společnosti Enel ve firmě Slovenské elektrárne. Již dříve holding koupil podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, ve Stredoslovenské energetice či firmě NAFTA. Letos v září EPH pak dokončil v konsorciu s firmou PPF Investments nákup hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall v někdejším východním Německu.
– Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a před převzetím dolů Vattenfallu třetí největší těžební společností v Německu.
– Loni holdingu meziročně vzrostly konsolidované tržby o čtvrtinu na 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). Provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 18 procent na 1,64 miliardy eur (asi 44 miliard korun). Podniky spadající pod EPH zaměstnávají přes 12.000 lidí.
– Dosavadními akcionáři EPH byli Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drží dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Podíl v holdingu měl dříve také Kellner, předloni ho ale prodal. Záměr změnit vlastnickou strukturu EPH potvrdil Křetínský už letos v únoru.
Daniel Křetínský (narozen 9. července 1975 v Brně):
– Právník a jeden z nejvlivnějších podnikatelů v ČR. V současnosti je spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém se nyní po odchodu Patrika Tkáče a investiční skupiny J&T stane majoritním vlastníkem, bude mu patřit 94 procent akcií. Je také majitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.
– V roce 1999 začal pracovat pro J&T, jejím partnerem se stal v roce 2003. O rok později firma ovládla fotbalovou Spartu a Křetínský se stal jejím šéfem. V roce 2009 se v rámci J&T podílel na založení EPH, je předsedou představenstva.
– Jedenačtyřicetiletý podnikatel a manažer se angažuje také v médiích, a to prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest. Vedle Křetínského je v podniku aktivní i finančník Patrik Tkáč. Vydavatelství koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.
– Daniel Křetínský je také vlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu.
J&T Finance Group:
– J&T Finance Group (JTFG) vznikla v roce 1995, zaměřuje se na poskytování komplexních služeb spojených s privátním a retailovým bankovnictvím, správou majetku privátních klientů a institucí, investičním bankovnictvím a projektovým financováním.
– Své služby rozvíjí především v Česku a na Slovensku, v Chorvatsku a v Ruské federaci. Do skupiny patří řada firem.
– Jde zejména o J&T Banku, která poskytuje vedle služeb privátního bankovnictví také financování v oblasti realit a podnikových akvizic. Součástí holdingu je dále slovenská pobočka J&T Bank, ruská banka J&T Bank AO, J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu, slovenská Poštová banka a banka VABA v Chorvatsku.
– V roce 2015 dosáhla skupina JTFG podle výroční zprávy konsolidovaného čistého zisku 72,6 milionu eur. Bilanční suma skupiny poprvé překročila 10 miliard eur. Největší podíl na výsledcích měly pak společnosti J&T Banka a Poštová banka. Čistý zisk J&T Banky za loňský rok činil 1,876 miliardy korun.
– Letos v březnu JTFG podepsala smlouvu s čínskou soukromou společností CEFC China Energy Company Limited (CEFC), která má získat 50procentní podíl v JTFG. CEFC už drží ve skupině deset procent. Celkem zaplatí za poloviční podíl v JTFG 980 milionů eur (26,5 miliardy Kč). Čeká se na schválení příslušných regulátorů.
– Předsedou představenstva JTFG je Jozef Tkáč, místopředsedy jsou pak Ivan Jakabovič, Patrik Tkáč a Dušan Palcr.

Newsletter