Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Bankovní skupina Erste Group, do které patří Česká spořitelna, očekává v letošním roce rekordní čistou ztrátu v objemu 1,4 až 1,6 miliardy eur. Důvodem jsou problémy na trzích v Maďarsku a Rumunsku. Odhad zveřejnila firma pozdě večer. Erste zvýšila odhad nákladů rizik na úrovni celého roku 2014 na 2,4 miliardy eur z 1,7 miliardy eur právě kvůli vývoji na obou zmíněných trzích.

Maďarsko: Další zásahy politiků

Erste předpokládá, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů (FX úvěry) přineslo oslabení domácí měny. Nové zásahy v podobě zákona má tamní parlament schválit 4. července,tedy dnes. Erste uvedla, že s ohledem na dřívější rozhodnutí soudu takový krok nebyl zahrnut v jejím výhledu.

Výhledem Erste pro další vývoj hospodaření na maďarském trhu je pozvolný pokles nákladů rizik k normálu s rokem 2016 poté, co postupně odezní zásahy vlády do otázky FX úvěrů (a celkově) a nižší ale udržitelný provozní zisk v prostředí nízkých úroků.

„Odhad čisté ztráty letošního roku znamená až 3,7 eur na akcii.  Parlament má dnes o vládním návrhu na refundaci údajně neférových poplatků hlasovat a vzhledem k jeho složení se dá očekávat i jeho schválení,“ poznamenal Miroslav Frayer z Komerční banky s jednoznačným závěrem, že celou zprávu hodnotí analytici výrazně negativně.

Rumunsko: Možný rozsáhlý odpis

Výsledky rumunské divize podle Erste negativně ovlivní zvýšení rezerv související se snahou tamní centrální banky o omezení špatných úvěrů v bankovním systému. „V důsledku růstu rezerv vůči špatným aktivům v Rumunsku provedeme kompletní prověrku hodnoty včetně goodwill, značky i klientské báze v rozsahu kolem 800 milionů eur a je možné, že celá tato suma bude odepsána,“ uvedla Erste.

V dalších výhledu pro Rumunský trh očekává Erste uklidnění nákladů rizik na úrovni 100-150 bazických bodů u průměrného spotřebitelského úvěru počínaje rokem 2015. To má doprovázet pokles špatných úvěrů o zhruba čtvrtinu či 800 milionů eur v roce 2014 proti konci roku 2013. Erste dále hovoří o výrazném růstu pokrytí špatných úvěrů a rovněž jako u Maďarska o nižším ale udržitelném provozním zisku.

Z +61 milionů na -1,6 miliardy?

V roce 2013 se čistý zisk Erste Group propadl na pouhých 61 milionů eur z 483,5 milionu eur v předchozím roce. Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

Newsletter