Erste loni zvýšila zisk o 30 %. Tržby kvůli nízkým úrokům klesly

AKTUALIZOVÁNO – Bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o více než 30 procent na zhruba 1,26 miliardy eur. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku poklesl zisk o více než polovinu na 85,6 milionu eur. Provozní výnosy se meziročně snížily o procento na 6,69 miliardy eur. Důvodem byly nízké úrokové sazby. Erste dnes také potvrdila výhled na letošní rok a navrhla vyplatit dividendu jedno euro na akcii.

Ve čtvrtém čtvrtletí Erste meziročně čistý zisk poklesl o necelých 119 milionů eur ale provozní výnosy se naopak zvýšily o více než 51 milionů eur na 1,731 miliardy eur.

„Region střední a východní Evropy si zachovává dynamiku hospodářského růstu, která je nad průměrem eurozóny, což přispívá ke kladným výsledkům a solidnímu čistému zisku naší skupiny,“ komentoval výsledky generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Aktiva banky vzrostla z 199,7 miliardy eur na 208,2 miliardy eur. Zvýšení bylo zejména díky zvýšení držby likvidity v bankách, a to zejména v centrálních bankách.

Nové zdanění bank? Chyby, riziko, zdražování

Bankovní skupina letos očekává výnos z kapitálu více než 10 %. Očekává se dobrý makroekonomický vývoj na klíčových trzích České republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska, Srbska i Rakouska. Pro další růst hovoří i snížení bankovní daně v Rakousku. Riziky pro Erste Group jsou pak nízká úroková politika a geopolitická situace v Evropě.

V roce 2017 očekávají analytici bankovní skupiny Erste 1,5 % až 4,5 % růst HDP na klíčových trzích. Nejnižší ekonomický růst čeká banka v Rakousku, kde počítá s růstem ekonomiky o 1,5 procenta. Předpokládaná inflace je stále velice nízká a měla by tak pomoci ke kladným číslům v hospodářských výsledcích firmy.

Sazby hypoték rostou, klienty to ale nechává chladné

Provozní náklady by měly v roce 2017 růst o 1-2 %. Hlavním důvodem jsou plánované investice do zabezpečení IT. Erste Group tak chce reagovat na zvyšující se konkurenci nově rozvíjejících firem v oblasti bankovnictví. 

„Náklady na riziko by v letošním roce měly opět silně podporovat čistý zisk.Výsledky hospodaření jsou mírně slabší, nicméně navržená dividenda je v souladu s očekáváním. Nečekáme výraznou změnu ceny akcií,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů. České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 8,1 procenta na 15,5 miliardy korun. Provozní zisk klesl o 5,1 procenta na 20,08 miliardy korun. Příčinou byl zejména propad výnosu z poplatků a provizí.

 

Newsletter