Euro bude testovat hladinu 1,3500. JPMorgan čeká do půl roku propad na 1,3000 EURUSD

Koruna otevírá v novém týdnu na úrovni 27,44 Kč za euro, k americkému dolaru potom na 20,28 Kč za dolar. Domácí ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně stagnovaly, meziročně poklesly o 0,1 %. Eurodolarový trh v noci bez větších výkyvů, kurz tak zůstává na pátečních úrovních, aktuálně na 1,3523 EURUSD.

Polský zlotý k euru ztrácí až 0,6 % kvůli skandálu ohledně odposlechu rozhovoru guvernéra centrální banky Marka Belky z loňského roku. V něm guvernér nabídl ministrovi vnitra, že pomůže vládě se snižováním rozpočtového schodku, když se vláda zbaví ministra financí. Zlotý oslabuje na 4,146 EURPLN. Tisková zpráva premiéra Donalda Tuska bude zveřejněna ve 14:00 hodin.

Dnes dopoledne bude zveřejněna revize květnové inflace v eurozóně (0,5 %) a odpoledne průmyslová výroba v USA (+0,5 %). Trhy však tento týden čeká především rozhodnutí amerického Fedu o měnové politice. Fed každý měsíc snižuje objem nákupu dluhopisů o 10 mld. USD, celkové QE má skončit v létě nebo na začátku podzimu. Investoři však budou od Fedu očekávat hlavně indikaci, kdy půjdou úrokové sazby nahoru (někdy v příštím roce) a zda ekonomické oživení v USA probíhá správným tempem. Důležitý tak bude komentář předsedkyně Fedu Janet Yellenové.

Geopolitická rizika mají vliv především na akciové a komoditní trhy, na devizový trh tak jen zprostředkovaně. Konflikt eskaluje především v Iráku, situace na Ukrajině je stabilní, resp. i nadále probíhají boje. Cena srpnového kontraktu na ropu Brent roste o 0,6 % na 113,00 USD za barel, cena ropy WTI na 107,30 USD za barel. Tokijská akciová burza dnes zavřela měřeno indexem Nikkei225 poklesem o 1,1 %. Evropské akciové trhy otevřely rovněž pádem, německý DAX -0,3 %, FTSE100 -0,14 %.

Podle analytiků je pro eurodolar extrémně důležitá hranice 1,3500 EURUSD. Citibank například tvrdí, že její překonání může spustit sérii buy-sell příkazů. Letošní minimum eura je 1,3477 EURUSD. A JP Morgan předpovídá pro konec letošního roku kurz 1,3000 EURUSD.

Newsletter