Inflace eurozóny v podstatě stagnuje, euro oslabilo, akcie rostly. Eurozóna uvízla ve stagflaci a v dohledné době z ní nevyjde. Členka výkonné rady ECB Isabel Schnabel uvedla, že inflace je vysoká a očividně perzistentní. Trvale vysoká inflace přitom podporuje argumenty pro další zvýšení evropských sazeb.
Včerejší den byl plný zpráv z eurozóny. Vše odstartovala Francie, kde byla předběžná inflace za srpen o 0,2 procentního bodu vyšší než předpoklad 4,6 %. Meziměsíční nárůst dosáhl 1 % při odhadu 0,8 %. Zveřejněna byla také polská inflace, kde byla hodnota vyšší o 0,1 procentního bodu než konsenzus, a to 10 %. Zprávy z německého trhu práce podpořily pokles eura, když míra nezaměstnanosti zůstala stejná na hodnotě 5,7 %, ale počet nezaměstnaných lidí za měsíc srpen vzrostl. V Itálii míra nezaměstnanosti vzrostla více, než byl konsenzus, a to o 0,2 procentního bodu na 7,6 %. Předběžný srpnový odhad italského statistického úřadu potvrzuje, že tamní inflace je na vlně zpomalování. Celková úroveň italské inflace dosáhla 5,5 % z červencových 5,9 %. Konsenzus však činil 5,3 %.
Pár EURUSD včera zaznamenal pokles přes půl procenta poté, co předběžné údaje o jádrové inflaci v eurozóně vykázaly pokles o 0,2 procentního bodu z července na 5,3 % za srpen, jak bylo trhem očekáváno. Celková inflace byla mírně vyšší, patrně v důsledku vývoje energií, které se meziměsíčně zvýšily o 3,2 %. To ještě více podpořilo obavy o tom, že inflace zůstává perzistentní. Pro ECB jsou srpnové údaje o inflaci klíčové. Přikláníme se k názoru, že v září zvedne sazby o dalších 25 bazických bodů.
V USA hlavní index výdajů na osobní spotřebu zaznamenal nárůst na 3,3 % za červenec z červnových 3 %. Jádrový index meziměsíčně vzrostl o 0,2 %. Růst odpovídal prognózám, což obchodníky utvrdilo v tom, že Fed na příštím zasedání udrží sazby na momentálních úrovních. Mezi další základní faktory momentálního trendu devizových trhů řadíme to, že výhled ukazatele dat z amerického trhu práce neukázal dostatek důkazů ke zpochybnění síly americké ekonomiky, byť pozorujeme jisté uvolnění například podle posledních čísel o počtu volných pracovních míst. Vedle toho špatná data z Číny pomáhají dolaru, ať už u znehodnocení jüanu či z nemovitostní krize.
Dnes nás čekají zprávy o růstu HDP z Itálie a Kanady. Odpoledne se dozvíme data z USA o nezaměstnanosti, tvorbě nových pracovních míst a o výši indexu ISM sektoru průmyslu. Všechna tato čísla nám napoví více nejen o síle americké ekonomiky, ale rovněž o dalším výhledu měnové politiky.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0857 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0817 do 1,0918 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,09 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,19 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,01 až 24,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,01 do 22,32 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.