Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Euro překonalo dolar

Klíčové body

  • Euro překonalo dolar v rámci říjnových plateb v systému SWIFT.
  • „Král dolar“ zůstává nesesazen, jak ukázal report Banky pro mezinárodní vypořádání.
  • Vyjednávání o brexitu dle komentářů finišuje, dohoda je údajně z 95 % hotová.

 

Euro překonalo dolar. Tentokrát ale nejde o devizové kolbiště, i když tam má společná evropská měna letos navrch. Řeč je o objemu plateb. Na myšlenku, že by „král dolar“ přišel o svůj trůn, ale zapomeňte.

Podle dat Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) bylo euro během října tou nejvíce využívanou světovou měnou v rámci mezinárodních plateb provedených přes telekomunikační síť SWIFT net. Poprvé od února 2013 tak společná evropská měna překonala americký dolar. Report plateb je sestaven z transakcí více než jedenácti tisíc finančních institucí z celkem dvou set zemí.

Euro drží se svým říjnovým podílem o velikosti 37,8 % prvenství. Druhé místo patří dolaru s podílem 37,6 %. Třetí a čtvrtou pozici pak zabrala britská libra a japonský jen. Na páté příčce došlo rovněž na změnu. V jejím rámci byl čínský jüan vystřídán kanadským dolarem. Čínská měna aktuálně drží podíl o velikosti 1,66 %.

Tato zveřejněná data však obsahují nejen platby mezi zeměmi, ale rovněž i platby v rámci jedné země. Pokud bychom se chtěli zaměřit pouze na přeshraniční platby, data SWIFTu, která dále zpracovala Commerzbank, ukazují převahu dolaru s podílem 41,7 %, zatímco euro dosahuje 38,5 %.

Dolar tak i nadále zůstává králem. Potvrdil to i červnový report Banky pro mezinárodní vypořádání, který ukázal jasnou převahu zelených bankovek. Jejich podíl v rámci všech devizových transakcí dosahuje zhruba 85 %. Jako primární rezervní měna se pyšní podílem 61 %, přičemž zhruba polovina cen fakturovaných v rámci mezinárodního obchoduje je denominována právě v dolarech.

BIS

Dění na devizových trzích

Závěr minulého týdne se nesl v duchu dozvuků „střetu“ mezi americkým ministerstvem financí a Fedem ohledně neprodloužení vybraných úvěrových programů v rámci zákona Cares Act (psali jsme zde). Guvernér Powell sice ministerstvu odpověděl, že prostředky, které instituce požaduje vrátit, vrátí, na trzích to ale zanechalo nepříjemnou pachuť poškozené důvěry, zejména u amerického ministerstva financí, na které se snesla kritika například od bývalého ministra financí Larryho Summerse.

Nepříliš pozitivní byla na konci minulého týdne situace kolem brexitu. Podle agentury Bloomberg, která vycházela z komentáře tajemnice Evropské komise, by se vyjednávání mohlo protáhnout až do prosince. To by výrazně zvyšovalo pravděpodobnost tvrdého obchodního brexitu, stále je podle nás ale možný i scénář posunu dosavadního časového limitu na konci prosince, i když mnohem více věříme ve finální dosažení dohody než v časový odklad. Ostatní komentáře z obou stran zmiňují posun ve vyjednávání, sporné body však stále zůstávají nevyřešeny, což pro kurz libry není nic pozitivního, i když si britská měna v pátek připsala mírné zisky.

Dnes ráno zaplavily světová média brexitové titulky zdůrazňující potřebu rychle jednat. Podle severu Sky News je dohoda z pohledu EU z 95 % hotová, stále však existuje nervozita ohledně zbytku. Server The Times uvádí, že se zástupci obou stran připravují na bleskový finiš, u něhož je dle The Telegraph ve hře i intervence se za strany britského premiéra Johnsona. To vše by mělo zapadat do mimořádného plenárního zasedání Evropského parlamentu, které zmiňuje server Politico.

V rámci aktuálního týdne budeme tedy dále sledovat brexit, na obou stranách Atlantiku pak dění kolem koronaviru a na něj navazující opatření. Vedle toho budou zveřejněny americké i evropské hodnoty indexu PMI sektoru služeb a průmyslu. V případě koruny nás žádná klíčová data nečekají. Směr by tak měla udávat zejména globální tržní nálada. Důraz přitom budeme klást na vývoj dolaru proti euru s přesahem na měny regionu střední a východní Evropy.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1876 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1803 do 1,1930 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,34 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,24 až 26,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,08 až 22,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter