Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Eurozóna růstem překročila odhady. Itálie slabým článkem

Ekonomika eurozóny jako celku ve třetím čtvrtletí roku podle prvních údajů posílila oproti 2Q o 0,2 % a přináší alespoň krátkodobou úlevu trhu, který vyhlížel mírnější 0,1% růst. První komplexní údaj Eurostatu doplňuje ranní mozaiku čísel, která přinesla příjemné překvapení z Francie a naplnění odhadů v Německu – obě největší ekonomiky eurozóny se vrátily k růstu.

Dosud se hovořilo o tom, že ekonomika eurozóny ve druhém kvartále stagnovala, podle dnes představené revidované statistiky ale těsně rostla.

Nad odhady vyšplhal ve 3Q také meziroční růst ekonomiky eurozóny. Tempo 0,8 % o desetinku převýšilo konsensus a údaj za 2Q byl navíc revidován vzestupně na 0,8 % z 0,7 %.

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Německá ekonomika, která je pro vývoj v měnovém celku klíčová, podle dnes ráno zveřejněných prvních odhadů HDP za třetí kvartál roku těsně unikla recesi, když za období od července do září vzrostla o 0,1 %. Ekonomika Francie dokázala obrátit k 0,3% růstu a tak příjemně překvapit. V recesi se pak dle definice ocitá italská ekonomika, která ve 3Q zmírnila pokles na 0,1 % z 0,2 %, v souladu s očekáváním.

Řecko: konec 6leté recese

Z recese se oklepává řecké hospodářství, které posílilo oproti 2Q o 0,7 %, při umírněnějším očekávání 0,4% růstu. Atény dnes se zpožděním zveřejnily údaje, podle nichž tamní ekonomika vyvázla z téměř šest let trvající recese již v prvním čtvrtletí letošního roku.

Dnešní sadu údajů lze hodnotit s mírnou úlevou, která ale na pokračující slabosti a křehkosti evropského hospodářství nic nemění. Evropské trhy pokračují v ranní rozpolcenosti a obchodují poblíž nulových změn.

Česká ekonomika roste, ale nezrychluje

Svůj odhad celoročního růstu eurozóny tento měsíc pro roky 2014 i 2015 zásadním způsobem zhoršila Evropská komise. Pro letošek čeká 0,8 % místo 1,2 % a pro příští rok zrychlení pouze na 1,1 % místo 1,7 %. EK je v předpovědi pesimističtější než doposud ECB. Ta ale v prosinci vydá novou prognózu a její šéf Draghi naznačil, že lze s určitostí očekávat její zhoršení.

EK sráží výhled růstu eurozóny. Inflaci vidí černěji, než ECB

Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

Newsletter