Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Eurozóna růstem překročila odhady. Itálie slabým článkem

Ekonomika eurozóny jako celku ve třetím čtvrtletí roku podle prvních údajů posílila oproti 2Q o 0,2 % a přináší alespoň krátkodobou úlevu trhu, který vyhlížel mírnější 0,1% růst. První komplexní údaj Eurostatu doplňuje ranní mozaiku čísel, která přinesla příjemné překvapení z Francie a naplnění odhadů v Německu – obě největší ekonomiky eurozóny se vrátily k růstu.

Dosud se hovořilo o tom, že ekonomika eurozóny ve druhém kvartále stagnovala, podle dnes představené revidované statistiky ale těsně rostla.

Nad odhady vyšplhal ve 3Q také meziroční růst ekonomiky eurozóny. Tempo 0,8 % o desetinku převýšilo konsensus a údaj za 2Q byl navíc revidován vzestupně na 0,8 % z 0,7 %.

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Německá ekonomika, která je pro vývoj v měnovém celku klíčová, podle dnes ráno zveřejněných prvních odhadů HDP za třetí kvartál roku těsně unikla recesi, když za období od července do září vzrostla o 0,1 %. Ekonomika Francie dokázala obrátit k 0,3% růstu a tak příjemně překvapit. V recesi se pak dle definice ocitá italská ekonomika, která ve 3Q zmírnila pokles na 0,1 % z 0,2 %, v souladu s očekáváním.

Řecko: konec 6leté recese

Z recese se oklepává řecké hospodářství, které posílilo oproti 2Q o 0,7 %, při umírněnějším očekávání 0,4% růstu. Atény dnes se zpožděním zveřejnily údaje, podle nichž tamní ekonomika vyvázla z téměř šest let trvající recese již v prvním čtvrtletí letošního roku.

Dnešní sadu údajů lze hodnotit s mírnou úlevou, která ale na pokračující slabosti a křehkosti evropského hospodářství nic nemění. Evropské trhy pokračují v ranní rozpolcenosti a obchodují poblíž nulových změn.

Česká ekonomika roste, ale nezrychluje

Svůj odhad celoročního růstu eurozóny tento měsíc pro roky 2014 i 2015 zásadním způsobem zhoršila Evropská komise. Pro letošek čeká 0,8 % místo 1,2 % a pro příští rok zrychlení pouze na 1,1 % místo 1,7 %. EK je v předpovědi pesimističtější než doposud ECB. Ta ale v prosinci vydá novou prognózu a její šéf Draghi naznačil, že lze s určitostí očekávat její zhoršení.

EK sráží výhled růstu eurozóny. Inflaci vidí černěji, než ECB

Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

Newsletter