Evropa naznačuje negativní zahájení trhů a Praha by ji měla následovat

Evropské futures dnes naznačují negativní zahájení trhů a také pražská burza by v souladu s evropským vývojem mohla zahajovat níže. Faktem nicméně je, že zatímco západoevropské indexy včera připisovaly solidní zisky v rozmezí 1 až 1,5 procenta, pražská burza uzamkla zisk pouze 0,2 procenta.

Nejvíce v červeném jsou dnes ruské akcie. To je důsledkem nové sady oznámených sankcí ze strany Spojených států vůči Rusku za jeho postupy vůči Ukrajině. Zatímco včerejší americké obchodování skončilo kladně v rozmezí 0,2 % u indexu Nasdaq po 0,4 % u S&P 500 a DJIA, Asie dnes mírně ztrácela. Nikkei odepsal desetinu procenta, HSI 0,2 %, Shanghai pak 0,58 procenta. Australské akcie se oproti tomu posunuly na 6letá maxima.

Z včerejších událostí na domácí akciové tituly připomeňme slova ministra průmyslu Mládka, podle kterého by pro ČEZ měla přínos a smysl akvizice slovenských aktiv, která nabízí ENEL. Ohledně jaderné energetiky pak poznamenal, že jako pravděpodobné nyní vidí rozšíření Dukovan a Temelína po jednom bloku. NWR včera vrátila předchozí krátkodobé zisky. Dnes se opět objevila zpráva, že Zdeněk Bakala opouští investiční skupinu BXR a bude se věnovat vlastním investicím v regionu střední Evropy. Na tuzemské obchodování s CETV neměla výrazný vliv zpráva o odmítnutém zájmu Murdocha o převzetí hlavního hráče mezi akcionáři CETV, skupiny Time Warner. Fortuna pak včera oznámila dokončení akvizice tuzemského Intralotu, což pomůže její loterii.

Mládek: Vypadá to na jeden blok v Temelíně a jeden v Dukovanech

Fed: Ekonomika Spojených států sílí, trh práce se zlepšuje

MfD: Bakala odešel ze skupiny BXR. Chce investovat ve střední Evropě

Fortuna pohltila český Intralot, posílí v loterii

 

Newsletter