Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

Evropa se v závěru týdne oklepala ze ztrát

Evropské trhy zakončily velmi volatilní týden, který se nesl především ve znamení prudkých propadů, se zisky. Britský akciový index FTSE 100 vzrostl v pátek o 1,85 %. Z Británie dnes přišla zpráva o možném posunutí prvního zvýšení úrokových sazeb. Hlavní ekonom Bank of England zhoršil své očekávání ohledně vývoje britské ekonomiky. Trhy nyní očekává zahájení utahování měnové politiky až na konci příštího roku. Britský index za týden odepsal zhruba 0,5 %, od začátku roku je o 6,6 % níž.

Ne tak rychle, říká hlavní ekonom BoE o růstu sazeb

Akcie Petrofac vzrostly o 7,3 % po zprávě, že poskytovatel služeb ropného a plynárenského průmyslu je na dobré cestě ke splnění svých očekávaných cílů za celý rok. Akcie Royal Mail vzrostly o 4,6 % v návaznosti na lepší hodnocení od Morgan Stanley. 

Co se týče ostatních indexů, španělský IBEX 35 dnes vzrostl o 2,97 %, francouzský CAC +2,90 %, DAX +3 %. Ve středoevropském regionu se dařilo pražské burze +2,84 %, rakouskému ATX +2,3 %, který vedla dvojice Raiffesen Bank +8,1 % a Erste Group Bank +3,3 %.

Newsletter