Evropa ztrácí a Praha s ní. Air France KLM -8 %, Commerzbank i Erste -4 %

Evropské akciové trhy během úterního obchodování klesají třetím dnem v řadě, když částečně stále reagují na pondělní makro data z německého průmyslu, která byla pro trh značným zklamáním a opět obnovila obavy týkající se ekonomického oživení v evropském regionu.

Německý zahraniční obchod zakončil květen s vyšším přebytkem

Průmyslová výroba v Německu pokračuje v propadu

Panevropský Europe Stoxx 600 index ztrácí 0,6 % a dostává se tak na nejnižší úrovně od července. Německý DAX klesá o 0,5 %, když reaguje na dnešní zveřejněná data týkající se zahraničního obchodu. Na měsíční bázi došlo u exportu k poklesu o 1,1 %, u importu dokonce o 3,4 %, což je největší propad od listopadu 2012. Po předchozích datech zveřejněných během posledních dvou dnů tak nervozita investorů postupně narůstá a ve spojení s aktuálně překoupenými úrovněmi vyúsťuje v další pokles.

Další evropské indexy registrují rovněž pokles, francouzský CAC ztrácí 0,5 %, londýnský FTSE100 propadá o 0,6 %.

Další nebezpečné klesání: Air France KLM vydává profit warning, akcie -6 %

Z jednotlivých titulů nejvíce propadají akcie francouzského leteckého přepravce Air France-KLM, které ztrácí již 8 % poté, co společnost výrazně snížila výhled hospodaření pro letošní rok. Výrazný propad registrují i akcie německého bankovního domu Commerzbank, které v dnešním sentimentu ztrácí 4 %. Commerzbank má být spolu s Deutsche Bank další v řadě při vyrovnání sporů ohledně porušení sankcí USA.

Hon USA na evropské banky pokračuje. Pokuty nyní hrozí Commerzbank a Deutsche Bank

Výrazným propadem si prochází i pražská burza. Propad je opět v režii akcií rakouské Erste, která se prozatím po sníženém výhledu hospodaření jen marně snaží stabilizovat a ztrácí další 4 % až k 505korunové úrovni. O 1,4 % klesá i Komerční banka, která se dostává k hranici 4 510 Kč za akcii. Největší propad a už i menší prodejní panika probíhá na akciích O2, které po ztrátě podpory na povinný odkup akcií ze strany PPF jen marně hledají své dno a obchodují se u 255 Kč.  Jediným titulem, který na dnešní negativní sentiment nereaguje, je ČEZ, který se drží těsně pod 570 Kč metou. Celkový objem na trhu zatím dosahuje 396 mil. Kč.  

Newsletter