Dolar obrací do zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské výnosy smazaly část včerejšího nárůstu. Koruna dnes zpevnila díky nad konsensus trhu rychlejšímu růstu cen výrobců, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Evropané brexit nechtějí

Evropany by nepotěšilo, kdyby Británie opustila Evropskou unii. Vyplynulo to podle agentury AFP z průzkumu Edinburské univerzity v šesti státech EU. Anketa mimo jiné ukázala, že Francouzi by si rovněž přáli, aby se v jejich zemi konalo stejně jako v Británii referendum o setrvání v unii.

Průzkum se uskutečnil v lednu a únoru v Německu, Francii, Polsku, Švédsku, Irsku a Španělsku. Zúčastnilo se ho 8002 respondentů, z nichž většina se vyslovila pro to, aby Británie v unii zůstala.

Největšími zastánci Británie v EU byli Španělé (81 procent pro), dále Poláci (80 procent), Irové (79 procent) a Němci (73 procent). O něco vlažnější byli Francouzi (56 procent). Pětina Francouzů má podle sondáže navíc negativní názor na roli Británie v EU.

„Ve Francii a Německu si asi jedna pětina respondentů myslela, že členství Spojeného království je pro Evropskou unii špatné, což je nejvyšší procento ze všech zemí,“ uvádí se ve zprávě o průzkumu. Irové (68 procent), Poláci (66 procent) a Švédové (65 procent) členství Británie naopak vnímají pozitivně.

Padesát tři procent Francouzů si také přeje, aby se v jejich zemi uskutečnilo referendum o setrvání v EU, jaké bude v červnu v Británii.

Newsletter