Evropě vynechává motor, francouzská ekonomika ne a ne růst

Nerosteme, potvrdil francouzský statistický úřad Insee za druhou nejsilnější ekonomiku eurozóny. Za stagnací stojí zejména propad výdajů spotřebitelů i investic firem. Odvrátit pokles se Francii podařilo pouze díky vládním výdajům a zásobám firem. A to není na jásot.

Už od prvního odhadu HDP za úvodní čtvrtinu roku statistický úřad zhoršil výhled pro celý rok. Jeho odhad 0,7 % je pod vládním jednoprocentním cílem. A vláda již na číslo reagovala slovy, že pokud se naplní, na snížení nezaměstnanosti to nestačí.

Varovná jsou vládní čísla, která přišla včera. Počet lidí bez práce stoupl v květnu o dalších bezmála 25 tisíc či 0,7 % na nový rekord 3.388.900 osob. Meziročně je počet nezaměstnaných vyšší o 4,1 procenta a rostl napříč věkovými skupinami. Za celé 1Q míra nezaměstnanosti dosáhla 10,1 %.

Souběžně s HDP zveřejněná statistika za měsíc květen ukázala, že u francouzských výrobců pokračuje pokles cen, třetím měsícem v řadě. Produkční ceny klesly o půlprocento proti dubnu, 0,2 % meziročně. Zatímco ceny většiny produktů v zásadě stagnovaly, dolů celkové číslo stlačila elektřina, plyn a topení s víc jak 3% poklesem.

Přes pokles cen u výrobců se v květnu projevil růst výdajů domácností (což je nadějná zpráva proti verdiktu za 1Q) a roli zde sehrály právě energie. Celkově spotřebitelské výdaje navazují na dubnový 0,2% pokles 1% růstem. Zatímco výdaje na energie vzrostly o 8 %, u jídla poklesly o víc jak procento, zboží dlouhodobé spotřeby o necelé půlprocento. Spotřebitelské výdaje stojí za více než polovinou francouzského HDP, u americké ekonomiky jsou to pro srovnání zhruba dvě třetiny. V první čtvrtině roku svým 0,5% poklesem ve Francii přispěly ke stagnaci HDP.

Popularita prezidenta Hollanda v posledních dvou letech klesla na rekordní minimum. Nezaměstnanost dál roste přes vládním prohlášení o boji s ní a navzdory přijatým reformám, které mají zjednodušit najímání a propouštění zaměstnanců, i miliardám eur vydaným na podporu tvorby pracovních míst pro mladé a seniory. Když byl Hollande zvolen do funkce v květnu 2012, bylo v zemi 2,92 milionu lidí bez práce. Vláda doufá, že se jí podaří snížit počet nezaměstnaných díky oživení ekonomiky. Výhled statistiků jí očekávání ale spíše zatemňuje. 

Bitva o Alstom: Francie volí americkou GE. Jde i o pokutu pro BNP Paribas?

Oživení soukromého sektoru v eurozóně slábne přes lepší služby. Francie „nemocným mužem Evropy“

Newsletter