Evropská inflace znovu roste. Máme se obávat?

Klíčové body

  • V prosinci inflace v eurozóně meziročně rostla o 2,4 %. Ceny táhl směrem vzhůru sektor služeb a ceny energií.
  • ECB může zmírnit tempo snižování sazeb, nicméně úpravy úrokových sazeb budou letos výraznější oproti Fedu.
  • Měkká data z Ameriky vrátila dolar po korekci na silnější pozice. Pár eura vůči dolaru se včera posunul pod 1,0350 EURUSD.
Zdroj: Depositphotos

Poslední kvartál minulého roku vykázal růst inflace a odklonění se od 2% inflačního cíle. Druhá inflační vlna není základním scénářem, během letošního roku by se Evropa měla vrátit zpět ke 2 %. Události posledních měsíců nám však ukazují, že jedna věc je inflaci „zkrotit“ na požadovanou úroveň, druhá věc je ji na požadované úrovni udržet.

Prosincová meziroční inflace v eurozóně vzrostla z 2,2 % na 2,4 %, podle tržního očekávání. Jedná se o třetí měsíc v řadě, kdy inflace roste. Meziměsíční hodnoty vzrostly z -0,3 % na 0,4 % a jádrová inflace meziročně zůstala na hodnotě 2,7 % (rovněž podle očekávání). Tato čísla vyplývají z předběžného měření Eurostatu, čísla budou revidována 17. ledna. Nejvyšší harmonizovaná meziroční inflace byla v Chorvatsku (4,5 %). Belgii (4,4 %) a Estonsku (4,1 %), naopak nejnižší hodnoty byly naměřeny v Irsku (1 %), Itálii (1,4 %) a Lucembursku (1,6 %).

Inflace byla tažena směrem nahoru zejména růstem ceny energií a služeb. Ceny energií sice v prosinci meziročně vzrostly o 0,1 %, nicméně relativně nízká hodnota je dána srovnávací základnou. Meziměsíčně energie mezi listopadem a prosincem zdražily o 0,6 %. A to v průběhu roku 2024 energie často i zlevňovaly. Jen o tři měsíce dříve, v září minulého roku, ceny energií meziročně klesaly o 6,1 %. Od té doby ceny v tomto odvětví jen rostly. Perzistentní inflace ve službách je dlouhodobý problém, a lze vypozorovat i pohledem na zvýšenou jádrovou složku inflace. Meziroční inflace ve službách se minulý rok pohybovala v rozmezí 3,7 % až 4,1 % a prosincová hodnota na úrovni 4 % ukazuje, že nějaký pokles v tomto segmentu zatím nepozorujeme.

Podle poslední prognózy Evropské centrální banky by mohla inflace v prvním kvartále letošního roku ještě mírně vzrůst, do konce roku by pak měla klesnout zpět k 2% cíli. ECB sice bude dál snižovat sazby, tempo snižování ale může být pomalejší. Další úprava úroků by mohla přijít už nyní v lednu. Zároveň sázky na „cut“ v objemu 50 bazických bodů, ztrácí na síle. Očekáváme pokles o tradiční „čtvrtku“. Riziko, že růst cenové hladiny se bude v následujících letech pohybovat na mírně zvýšených úrovních v rozmezí 2 – 3 %, nelze zcela vyloučit.

Euro po zveřejnění inflace včera dopoledne mírně posílilo, nicméně své zisky si neudrželo. Čísla nebyla nijak překvapivá, proto jsme se nedočkali žádných výrazných pohybů. Dolar koncem minulého týdne oslabil a zisky odevzdával i začátkem tohoto týdne. Posunem nad 1,0400 EURUSD odepsal přes 2 % své hodnoty. Z hlediska dat se mohlo jednat o revizi některých evropských indexů nákupních manažerů (tudíž posílení eura vůči dolaru), z hlediska techniky se jednalo o přirozenou korekci vzhledem k tomu, že dolar se pohyboval na překoupených úrovních.

Ve včerejších odpoledních hodinách zelené bankovky najely zpět na ziskovou vlnu a znovu se dostaly pod hranici 1,0350 za euro. Silnějšímu dolaru pomohl růst dluhopisových výnosů, ale také zveřejnění amerických dat. ISM index nákupních manažerů mimo průmysl vzrostl z 52,1 na 54,1 bodu, očekáván byl nižší nárůst na 53,5 bodu. Pro americkou ekonomiku to jsou dobrá čísla, ale samozřejmě se jedná o proinflační signál. Silná data z trhu práce přinesl JOLTs report za měsíc listopad. Ten ukázal více volných pracovních míst (8,098 milionů) oproti očekávání (7,73 milionů).

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0321 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0295 do 1,0440 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,13 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,08 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,25 do 24,43 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter