Evropské akcie pod tlakem slabšího Ifo indexu, v Praze vedou finance

Evropské akcie dnes slábnou především vlivem dopoledního údaje z Německa, indexy klesají v průměru o půl procnta. Německý index Ifo, indikující sentiment v soukromém sektoru, se snížil na 108 bodů oproti očekávání mírnějšího poklesu na 109,4 bodu, což opět vzbudilo obavy o zdraví ekonomického růstu v Evropě. Jedná se již o třetí měsíční pokles v řadě, přičemž červnový index Ifo dosáhl rovně 109,7 b.

Německé podnikatelské klima se zhoršilo především kvůli obavám o tamní firmy s těsnými obchodními vazbami s Ruskem, které díky přijatým sankcím zažívají složité období.

Nálada německých firem dál uvadá, spotřebitelé jsou ale optimisty

Německý DAX aktuálně ztrácí 0,5 %, francouzský CAC 40 klesá o 0,8 % a britský FTSE o 0,2 %. Na měnovém páru EURUSD prozatím převládá klid, když dolar mírně posiluje k denním minimům u 1,3442.

Z jednotlivých titulů si nejlépe vede britská Royal Bank of Scotland, která dnes šokovala svými provozními výsledky za 2Q. Oproti očekávané ztrátě banka reportovala provozní zisk ve výši 1,3 mld. liber. Titul roste o 13 % a dodává tak celému sektoru pozitivní sentiment.

Royal Bank of Scotland šokovala ziskem, akcionáři však příliš důvodů k radosti nemají

Na lokálním trhu si nejlépe vede rakouská Erste Bank, které dnes rovněž pomohla zpráva o odkladu platnosti mezinárodních pravidel o likviditě bank o 9 měsíců. Banky v rámci EU tak budou nové regulatorní nařízení muset začít dodržovat až od 1. října 2015 oproti začátku příštího roku. Akcie Erste rostou k denním maximům u 550 Kč a připisují si více jak 3% zisk. Daří se i Komerční bance, která se posouvá nad 4 500 Kč úroveň a posiluje o 1,25 %. Zisk si připisuje i pojišťovací zástupce VIG, který se po vzoru primárního trhu ve Vídni přesunul k 1 060 Kč. Naopak ztrácí akcie ČEZu, které se obchodují u 592 Kč. Bulharský antimonopolní úřad dnes obvinil ČEZ ze zneužití dominantního postavení na trhu. Celkový objem obchodů dosahuje 380 mil. Kč, pražský index PX sílí o více než procento.

Bulharsko obvinilo ČEZ a další dva distributory ze zneužití postavení na trhu

Newsletter