Evropské akcie sílí. Rusko mírní napětí s Ukrajinou?

Evropským i tuzemským akciím se v úvodu týdne daří, Wall Street také připisuje zisky. Stoxx Europe 600 uzavřel o 1,2 % výše na 329 bodu. Rusko oznámilo, že končí vojenská cvičení na území ukrajinských hranic. Ukrajinská strana nicméně tvrdí opak a hovoří o nárůstu ruských sil v pohraničí. Ruský konflikt s Ukrajinou byl v poslední době zdrojem tlaku na evropských akciích a dnešní zpráva vede k určitému uklidnění a ziskům.

Ruský index Micex vzrostl o 1,9 %, akcie společnosti Sberbank navýšily zisky o 4,2 %, VTB se vyšplhala o 3,6 % a energetický Gazprom +1,4 %. U akcií VTB a Sberbank jde o odezvu na zprávu, že obě banky nadále zůstanou zastoupeny v indexu MSCI.

Německý DAX přidal +1,9 % a koriguje ztráty, kdy byli investoři znepokojeni dopadem ruských sankcí na německou ekonomiku. DAX minulý týden ztratil přes 10 % a otestoval hranici 9000 bodů, tu sice krátkodobě prorazil, nicméně pod ní nedokázal uzavřít. Index DAX je nyní podle JPMorgan nejlevnějším trhem v Evropě a obchoduje se na 11,9násobku ročního zisku. Dařilo se i pařížskému CAC 40, který navýšil své zisky o 1,2 %, britský FTSE 100 +1 %.

Ruský prezident Vladimír Putin řekl, že ruská ekonomika nese hlavní nápor eskalace napětí se západem. V kombinaci s rozšířenými sankcemi se očekává odliv kapitálu, to tlačí ekonomiku do recese. Obchod Ruska s USA je nepatrný, takže dopady ze sankcí by neměly ohrozit příliš americký trh. Ruský hospodářský růst zpomalil na 0,8 % ve druhém čtvrtletí a ve srovnání s růstem v prvním čtvrtletí 0,9 % si pohoršil o 0,1 %.

Po boku evropských indexů se dařilo i pražské burze, kde dominovala Komerční banka +4,42 % a Erste +1,26 %. Před zítřejšími výsledky se dařilo i energetice ČEZ +0,97 %. Rostla i O2 CR +1,05 % a defenzivní Pegas +0,16 %, stejně jako Philip Morris ČR +0,48 %.

Newsletter