Evropské investiční dilema: Nadšení nebo strach?

Současná politická situace je časem velkých příležitostí, ale také velkého risku na evropských trzích. Televize CNBC uvedla porovnání, jak oblíbené jsou v současnosti krátkodobé investice v Evropě oproti dlouhodobým. Co nám tento trend říká a proč se teď ve Francii více daří akciím než dluhopisům?

Evropský politický kalendář někteří připodobňují k nebezpečnému minovému poli. Parlamentní volby v Nizozemí a prezidentské volby ve Francii by za určitých okolností mohly znamenat rozpad eurozóny, či dokonce celé Evropské unie. Oba dva scénáře jsou sice málo pravděpodobné, přesto ale pro investory představují velké dilema.

Ekonomika Francie i celé Evropy vykazuje v posledních týdnech dobré výsledky, ale právě nejistota z jarních politických událostí se na finančních trzích výrazně projevuje. V porovnání evropského širšího indexu Stoxx50 s americkým S&P 500 vykazují evropské akcie od počátku roku jen velmi mírné zisky, a to i přes pozitivní vývoj výsledků evropských firem a ekonomik.

Zajímavostí je, že i přes velký politický risk se investice do akcií firem s dobrými výsledky zlepšují, což by dle minulých zkušeností naznačovalo dobré výsledky akcií v dlouhodobém horizontu. S nadcházejícími turbulencemi tomu však asi věří málokdo. V Evropě klesá nezaměstnanost, která se dostala pod hranici deseti procent. Další pozitivní zprávou je zvyšující se inflace. Ta při posledních výsledcích dosáhla hodnoty 1,8 %.

Kredit důvěry. Proč důvěřovat obchodu a expertní intuici?

Trhy akcií a dluhopisů ve Francii odpovídají na politický risk odlišně. Zatímco francouzské dluhopisy vykazují oproti německým dluhopisům větší rozptyl, tak francouzský akciový trh naopak odpovídá velmi dobrými výsledky. Podle analytika GAM Juliana Howarda je odpověď ve složení investorů jednotlivých trhů.

Zatímco dluhopisy vlastní zejména zahraniční investoři z Japonska, tak do akcií investují především domácí investoři. Lze tedy vidět, že domácí investoři věří v hladší průběh politické situace než ti zahraniční.

Podpora Le Penové sílí. Cesta do Elysejského paláce je ale dlouhá

Newsletter