Evropské trhy opominuly horší zprávy z průmyslu; investoři sledují NWR

Evropské akciové trhy dnes po včerejší ztrátové přestávce pokračovaly v růstu nastaveném v úvodu týdne. Zisky nezastavila ani zveřejněná data z průmyslu v Evropě. Za celý blok eurozóny se podmínky v průmyslu v srpnu zlepšovaly výrazně pomalejším tempem než v červenci. Index PMI se snížil na 13měsíční minimum 50,8 bodu z červencové úrovně 51,8 bodu. 

V Německu klesl index nákupních manažerů na 52 bodů z červencových 52,4 b. Hůře dopadl také francouzský průmysl, kde se hodnocení podmínek v průmyslu navíc nadále zhoršovalo. Index PMI klesl z 47,8 b. na 46,5 b., hlouběji pod 50bodovou hranici značící předěl mezi růstem a poklesem. Podmínky ve francouzském průmyslu jsou nejhorší za 15 měsíců.

Průmysl v eurozóně dál ztrácí dech, Francie zůstává brzdou

Průmyslový index PMI reportovala i Čína, kde v srpnu oslabil na tříměsíční minimum 50,3 b. Zaostal za konsensem a výrazně se přiblížil 50bodové hranici, představující pomyslnou dělicí čáru mezi růstem a poklesem.

Německé akcie na pozitivní data reagovala růstem, kdy DAX přidal +0,9 %, i přes horší očekávaná data z Francie dokázal francouzský CAC 40 posílit o více než procento, zatímco italský FTSE MIB +1,57 % a britský FTSE +0,3 %.

O více než 11 procent posílila na vídeňské burze rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International, která výsledky překonala odhady a navíc ubezpečila investory, že sankce přijaté vůči Rusku nebudou mít výraznější dopad do hospodaření.

Pražská burza dnes po vzoru evropských indexů růstem, PX posílil o 0,6 %. Za pozornost stojí akcie ČEZ, které vzrostly o více než procento, naopak po zpřesněných kvartálních výsledcích a včera schváleném úpisu akcií poklesly akcie NWR, o více než 8 %.

NWR ve čtvrtletí prodělala 30 milionů eur, s věřiteli se prý dohodne

Konferenční hovor NWR: Víra v restrukturalizační plán a apel na věřitele

Druhé čtvrtletí skončila těžařská společnost ztrátou 30,2 milionu eur při tržbách 173,8 milionu eur. Mírně tak zaostala za očekáváním trhu vyšších tržeb a mírnější ztráty. Daleko důležitější pro budoucnost společnosti ale budou jednání s věřiteli o podpoře restrukturalizačnímu plánu. Ta se odehrají příští pátek 29. srpna.

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter