Evropské trhy slábnou vlivem ZEW, proti růstu bank jde v Praze Erste

Evropské akcie se během úterní seance obchodují v červeném teritoriu, kdy negativní sentiment odstartovala dopolední data z Německa. Index ZEW monitorující očekávání investorů ohledně německé ekonomiky za srpen propadl z červencových 27,1 bodu na 8,6 bodu. Odhady analytiků přitom počítaly s propadem pouze na 17 bodů.

Důvěra německých podnikatelů v ekonomiku dostává zabrat. ZEW viní politické konflikty

Německý index tak aktuálně ztrácí 1 % a obchoduje se u 9 100bodové hranice. Současně klesá i zbytek regionu, kdy francouzský index klesá o 0,7 % a britský FTSE zhruba o 0,3 %.

Z jednotlivých sektorů se překvapivě v zelených číslech drží bankovní zástupci. Více jak 2 % si připisuje německá Commerzbank, daří se i italskému UniCreditu, který roste o 1 %.

Ztrácí naopak sektor utilit, kdy shodně německý E.ON či RWE odepisují více jak 1 %. První ze společností představí své čtvrtletní výsledky zítra, druhá pak ve čtvrtek.

U nás trh do červených čísel stahuje rakouská Erste Bank, kterou negativně ovlivnilo prohlášení ze strany konkurenční maďarské OTP a také Raiffeisen Bank, které zesílily tvrzení o očekávaných ztrátách z poskytnutých úvěrů v Maďarsku. Erste tak následuje propad na OTP a aktuálně klesá k hranici 520 Kč za akcii resp. o více jak 3 % níže. Vcelku defenzivně se tak chová jen Komerční banka, která i přes okolní negativní sentiment obhajuje většinu včerejších zisků a obchoduje se nad 4 700Kč hranicí. Objem obchodů je však nízký, když jen mírně přesahuje hranici 10 tis. ks. Akcie ČEZu klesají zpět pod 590 Kč a ztrácí tak 0,4 %. V zeleném teritoriu se drží pouze O2, VIG a ORCO. Celkový objem obchodů dosahuje 360 mil. Kč. 

Newsletter