Evropské trhy stahuje další ukrajinská kapitola, Prahu hlavně Erste

Evropské akciové trhy po předchozím růstu v průběhu čtvrteční seance výrazně ztrácí, kdy například německý index DAX klesá až o 1,5 %. Důvody dnešního poklesu lze hledat v posledních zprávách týkajících se vývoje na Ukrajině. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes zrušil plánovanou návštěvu Turecka z důvodu vpádu ruských jednotek na východ země. Svolal místo toho mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

Trhy padají. Dle prezidenta Porošenka na Ukrajinu vtrhla ruská vojska

Výrazným poklesem si tak prochází ruský index, který aktuálně ztrácí více jak 3 %. Investoři tak přistoupili k realizaci předchozích zisků a v centru prodejních účtů jsou především bankovní zástupci, těžaři a automobilky. Z těžařského sektoru nejvíce ztrácí Rio Tinto s 3,4% ztrátou, následovaný Anglo American s 2,4% ztrátou.

Banky pak níže táhne italská Unicredit s 2,5% ztrátou, následovaná Société Générale s 2,2% ztrátou či německou Commerzbank s 2,4% poklesem.

Stále se vyčkává na odpolední data ze zámoří. Ve 14:30 vyjdou údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, osobní spotřebě či zpřesnění HDP.

Akcie na pražské burze dnes ztrácí především vlivem rakouské Erste, která následuje západoevropský sektor a klesá o 3,3 %. Konkurenční Raiffeisen Bank v Rakousku ztrácí téměř 5 %. Poklesu se neubránily ani akcie ČEZu, jež po ránu nedokázaly udržet nově dosažené úrovně u 620 Kč a zkorigovaly zpět pod 610 Kč resp. o 1,9 % níže. Ztrácí i Komerční banka, která klesá k 4 820 Kč resp. o 0,7 %. Z menších zástupců se daří akciím Orka, které rostou o 12,5 % k 13,5 Kč, po zprávě o dojednaném prodeji části nemovitostního portfolia. Firma dnes po trhu završí tuzemskou výsledkovou sezónu. Na před trhem zveřejněné výsledky reaguje téměř 1 % poklesem Pegas. Celkový objem obchodů dosahuje bezmála 500 mil. Kč. 

Orco: Naše akcie budou v Praze obchodovat naposledy 19. září

Pegasu roste zisk díky egyptské lince, celoroční výhled potvrzen

Fortuna zaznamenala 20% nárůst přijatých sázek i zisku, pomohl fotbal

Stock Spirits je v zisku a vyplatí dividendu, tržby oslabila i česká koruna

Newsletter