Evropu klidní řecká naděje i ropa. Erste se veze na rally bank

Evropské akciové trhy rostou i dnes, podpořeny nadějí na elegantní vyřešení řecké dluhové krize a vyššími cenami ropy. Německý DAX si dnes opět vytvořil “osobní rekord” 10.984 bodů a to i přes výrazný pokles utilit RWE a E.ON, které spadly zhruba o 4 % poté, co Evropský soudní dvůr (zatím nepřímo) potvrdil daňové zatížení na jaderné palivo. Silně rostou akcie automobilek, BMW a Daimler +3 %, ale nejvyšší zisk si připisují akcie ThyssenKrupp +4 %. Hlavní evropský index EU Stoxx50 dnes vylétl o 1,6 %, tažen akciemi bank a ropných firem. Například Repsol vyskočil +3,6 % a reagoval tak na ceny ropy, které se dnes posunuly o 3,5 % výš a pohodlně se usadily nad 50 USD za barel WTI. Velmi slušně rostu i akcie Eni +2,9 % nebo Total +2,6 %.

Německé energetiky padají kvůli zdanění jádra. RWE -6 %, E.ON -4,6 %

České akcie přidávají 1 %. Hlavním motorem růstu indexu PX jsou akcie Erste Bank +2,96 %, které reagují na silnou rally bankovního sektoru v Evropě, přidávají se k ní i akcie VIG +2 % a Komerční banky +0,5 %, která se po ranním poklesu na úrovně 4950 korun opět vyhoupla přes metu 5000 korun. Mírně klesají akcie ČEZ, kde je patrná korelace s výprodejem na německých utilitách a také akcie O2 jsou slabší -2 %, neboť investoři opět hledají více agresivní investice, než jsou defenzivní telekomy.

Okolní trhy jsou silnější v souladu s Evropou. Hlavně Maďarsko zažívá silnou rally a index tamní burzy roste o skoro 2 % díky novým investicím do akcií OTP +4 % nebo Richter Gedeon +2,5 %. V Polsku je růst podstatně klidnější, index WIG20 roste o skromných 0,3 %, neboť růsty v sektoru energií jsou kompenzovány poklesy bankovních akcií.

Newsletter