Faber: McDonald’s předzvěstí pádu trhů

Marc Faber již dlouho předpovídal, že propad amerických akcií se blíží. Toto své prohlášení během včerejšího dne zopakoval s tím, že je zde čerstvý důkaz toho, že medvědí trh je již za dveřmi.

V úterý společnost McDonald’s oznámila, že tržby společnosti za srpen propadly o 3,7 procenta, hluboko za původními odhady. Nejhorší propad zaznamenal asijský region po nedávném čínském skandálu s masem, ale rovněž také tržby ve Spojených státech propadly o 2,8 %.

Pro Faberových slov pro CNBC jsou tato čísla jasným důkazem toho, jak rozsáhlé škody centrální banky napáchaly a rovněž v nich spatřuje předzvěst dalších špatných zpráv.

„Nikdo samozřejmě neví, co způsobí zhroucení akciových trhů, ale ziskovost společností může jistě negativně překvapit. Více méně jsme viděli velmi špatné tržby ze strany McDonald’s. Tuto společnost považuji za velice dobrý indikátor globální ekonomiky. Pokud McDonald’s nedokáže své tržby zvýšit, tak nám to říká, že monetární politika neuspěla v tom smyslu, že ceny rostou rychleji než disponibilní důchod a lidé tak mají menší kupní sílu,“ uvedl Faber pro CNBC.

Faber po dlouhou dobu argumentoval, že zvolená politika Fedu a ostatních centrálních bank jednoduše zvyšuje ceny aktiv a vytváří inflaci, spíše než by stimulovala ekonomiku. Zatímco dlouhodobě predikovaná inflace stále nejde za cílem Fedu, Faber upozorňuje, že výsledky McDonald’s reflektují fakt, že inflace roste rychleji než příjmy domácností.

„Úvěrová expanze společně s tisknutím peněz neměly výrazný dopad pro obyčejné lidi. Pouze to vedlo ke zvýšení cen akcií, realit a dalších aktiv,“ dodal Faber pro CNBC.

„Máme za sebou rally trvající od října 2011, kterou jsme přešli s pouze 11% korekcí. Nyní nás nečeká již další pouhá korekce, ale medvědí trh, který srazí ceny o 20 až 30 procent níže,“ předpovídá Faber.

Newsletter