Fed: Čas navýšení sazeb se blíží, podmínky však stále nedosaženy

Dnes byl zveřejněn zápis z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Investiční publikum hromadně očekávalo, zda bude tentokrát poskytnuta alespoň nějaká indicie o tom, zda by tolik spekulované zářijové navýšení opravdu mohlo proběhnout, či nikoliv.

Zápis ukázal, že byť si většina vedení americké centrální banky myslí, že čas na zvýšení sazeb se už blíží, podmínky stanovené pro tento krok stále nebyly zcela splněny. Vypíchnuta byla především úroveň inflace, která se stále nachází hluboko pod stanoveným 2% cílem. Na trhu práce je pak pozorováno významné zlepšení, avšak stále existuje prostor pro dosažení mnohem pozitivnějších výsledků.

Na základě takto zveřejněných informací vyplývá, že měnový výbor by k prvnímu zvýšení hlavní úrokové sazby po více jak devíti letech potřeboval vidět více důkazů, a to především z hlediska hospodářského růstu a situace na trhu práce. Vrásky dělá měnovému výboru i celkové zpomalení globálního růstu a poté situace v Číně.

Dolar po zveřejnění dokumentu oslabil. Na páru s eurem odepsal 0,8 %, což odpovídá úrovni 1,111 dolaru za euro. Americké akcie pak hromadně umazávají ztráty z předchozích hodin.

Zápis, který byl dnes zveřejněn, je ze zasedání měnového výboru Fedu z 28. a 29. července.

Newsletter