Fed čeká další pokles inflace, na růst sazeb opatrný

(Aktualizováno 20:31) Americká centrální banka Fed bude nadále udržovat opatrnost v otázce zvyšování úrokových sazeb, je jednomyslným závěrem jednání jeho měnového výboru (FOMC). Drží tak slova z předchozího měsíce, navíc se ale obává dalšího poklesu inflace.

„Fed pozoruje pokles inflace a ten bude pokračovat,“ stojí v záznamu z jednání FOMC. Teprve na střednědobém horizontu může trend ve vývoji inflace dle Fedu zlomit efekt nízkých cen energií a otočit se vzhůru se zlepšením na americkém trhu práce.

Verdikt Fedu je v souladu s tím, co většinově očekávali ekonomové a analytici. Teprve na horizontu příštích měsíců bude dle názoru vícero ekonomů Fed tlačen pohnout sazbami výš s tím, jak bude dále oslabovat inflace. Do dění také promlouvá zvolňování tempa růstu v Asii a oznámený březnový počátek masívních nákupů dluhopisů (tedy evropské QE) ze strany Evropské centrální banky.

Pokud jde o vývoj ekonomiky, který je sledován o to bedlivěji po čerstvých velmi slabých datech o vývoji objednávek amerických firem, aktivita v podnikovém sektoru v prosinci dle Fedu rostla „uspokojivým tempem“. O měsíc dříve Fed hovořil o umírněném růstu, pohled Fedu na americkou ekonomiku je tedy přívětivější. Za „silný“ Fed označil růst počtu pracovních míst, zatímco zde o měsíc zpět hovořil o „solidním“. 

Na textu dnešního prohlášení se shodlo všech deset členů měnového výboru Fedu. Je to první jednota od června loňského roku. 

Těžký mix čísel

K Fedu v posledních týdnech a dnech chodí obtížné, protichůdné zprávy. Nadnárodní firmy typu Caterpillar nebo Procter & Gamble srážejí výhledy hospodaření. Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí roku 5% tempem v přepočtu na celý rok, nejsilnějším od roku 2003. Páteční údaj o americkém HDP v poslední čtvrtině roku má přinést 3,1% tempo růstu, stále přesvědčivě nad průměrem po recesi, který dosahuje 2,2 procenta. 

Fedem sledovaná míra inflace, jádrové výdaje na spotřebu, v listopadu dosáhla 1,2% tempa růstu při 2% cíli Fedu a ten čeká její další pokles. Vývoj tlačí dolů výnosy na amerických dluhopisech, které se u 10leté splatnosti v lednu dostaly až na 1,71 procenta (aktuálně přesahují 1,8 %).

Cena americké lehké ropy WTI v tomto týdnu klesla pod 45 dolarů za barel, v polovině loňského roku to bylo více než 100 dolarů. 

Otazníkem nad trhem práce pro Fed může být růst mezd. Hodinová sazba za rok do prosince vzrostla pouze o 1,7 %, nejpomaleji od října roku 2012. 

Newsletter