Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Fed čeká další pokles inflace, na růst sazeb opatrný

(Aktualizováno 20:31) Americká centrální banka Fed bude nadále udržovat opatrnost v otázce zvyšování úrokových sazeb, je jednomyslným závěrem jednání jeho měnového výboru (FOMC). Drží tak slova z předchozího měsíce, navíc se ale obává dalšího poklesu inflace.

„Fed pozoruje pokles inflace a ten bude pokračovat,“ stojí v záznamu z jednání FOMC. Teprve na střednědobém horizontu může trend ve vývoji inflace dle Fedu zlomit efekt nízkých cen energií a otočit se vzhůru se zlepšením na americkém trhu práce.

Verdikt Fedu je v souladu s tím, co většinově očekávali ekonomové a analytici. Teprve na horizontu příštích měsíců bude dle názoru vícero ekonomů Fed tlačen pohnout sazbami výš s tím, jak bude dále oslabovat inflace. Do dění také promlouvá zvolňování tempa růstu v Asii a oznámený březnový počátek masívních nákupů dluhopisů (tedy evropské QE) ze strany Evropské centrální banky.

Pokud jde o vývoj ekonomiky, který je sledován o to bedlivěji po čerstvých velmi slabých datech o vývoji objednávek amerických firem, aktivita v podnikovém sektoru v prosinci dle Fedu rostla „uspokojivým tempem“. O měsíc dříve Fed hovořil o umírněném růstu, pohled Fedu na americkou ekonomiku je tedy přívětivější. Za „silný“ Fed označil růst počtu pracovních míst, zatímco zde o měsíc zpět hovořil o „solidním“. 

Na textu dnešního prohlášení se shodlo všech deset členů měnového výboru Fedu. Je to první jednota od června loňského roku. 

Těžký mix čísel

K Fedu v posledních týdnech a dnech chodí obtížné, protichůdné zprávy. Nadnárodní firmy typu Caterpillar nebo Procter & Gamble srážejí výhledy hospodaření. Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí roku 5% tempem v přepočtu na celý rok, nejsilnějším od roku 2003. Páteční údaj o americkém HDP v poslední čtvrtině roku má přinést 3,1% tempo růstu, stále přesvědčivě nad průměrem po recesi, který dosahuje 2,2 procenta. 

Fedem sledovaná míra inflace, jádrové výdaje na spotřebu, v listopadu dosáhla 1,2% tempa růstu při 2% cíli Fedu a ten čeká její další pokles. Vývoj tlačí dolů výnosy na amerických dluhopisech, které se u 10leté splatnosti v lednu dostaly až na 1,71 procenta (aktuálně přesahují 1,8 %).

Cena americké lehké ropy WTI v tomto týdnu klesla pod 45 dolarů za barel, v polovině loňského roku to bylo více než 100 dolarů. 

Otazníkem nad trhem práce pro Fed může být růst mezd. Hodinová sazba za rok do prosince vzrostla pouze o 1,7 %, nejpomaleji od října roku 2012. 

Newsletter