Překvapení se nekonalo. Před zasedáním Fedu trhy s 98% pravděpodobností zaceňovaly stabilitu sazeb. A tak se i stalo. Rétorika se od minulého zasedání také příliš nezměnila, nicméně americké akciové trhy reagovaly růstem a dolar oslabil. Dnešní událostí bude určitě zasedání České národní banky, od které také očekáváme stabilitu sazeb, přestože zde jsou debaty ohledně uvolňování ekonomiky na rozdíl od Ameriky už relevantní.
Federální rezervní systém ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,5 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Sazby jsou tím pádem od konce července na nejvyšší úrovni od roku 2001. Boj s inflací v Americe ale rozhodně nekončí. V červnu sice byla meziroční cenová hladina 3%, ale i zejména kvůli hluboce zakořeněné jádrové inflaci zbývá k 2% cíli daleká cesta. Od června inflační tlaky vzrostly, v září byla meziroční inflace na 3,7 %. Nyní po rozhodnutí trhy zaceňují, že zhruba s 25% pravděpodobností by měnová politika mohla být ještě mírně utažena do konce ledna příštího roku. Začátek postupného uvolňování by nás pak čekal někdy v létě 2024, pokud se situace výrazně nezmění.
Fed přišel s prohlášením, že aktuální restriktivní podmínky by měly snížit ekonomickou aktivitu, tempo najímání nových zaměstnanců a samozřejmě i inflaci. Jerome Powell potvrdil, že sazby jsou aktuálně na dostatečně restriktivní úrovni, ale že se jejich celkový efekt ještě plně nepropsal do ekonomiky. Naznačil, že Fed nadále věnuje pozornost inflačním rizikům a že zde stále vidí prostor pro další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Narážel zřejmě i na fakt, že HDP navzdory restriktivním podmínkám v minulém čtvrtletí vzrostlo o 4,9 %, což je největší nárůst od posledního kvartálu roku 2021. Rozhodně se jedná o proinflační riziko. Šéf Fedu vyvrátil, že by se vůbec začalo debatovat o snížení sazeb. Zdůraznil, že přestože inflace klesá, posun k 2 % bude ještě dlouhý a krkolomný.
I když se od minulého zasedání tón rétoriky příliš nezměnil, trhy nereagovaly v dostatečně jestřábím stylu, jak by si asi Fed představoval. Americké akcie vzrostly, index S&P 500 se vrátil zpět nad hranici 4200. Dolar, který dlouhodobě posiluje, v průběhu večerních hodin oslabil nad 1,0570 EURUSD. Pohyb to nebyl nijak výrazný, nelze tudíž vyloučit, že se nevrátíme zpět k dolarové rally. Výrazné pohyby jsme zaznamenali i na páru s korunou. Dolar od úterního minima pod hranicí 23,00 USDCZK včera posílil nad 23,45 USDCZK. I přestože měly zelené bankovky patřičnou dynamiku dostat se na ještě vyšší úrovně, byly postupně stlačeny níže, prvně poklesem amerického indexu nákupních manažerů v průmyslu a poté v průběhu tiskové konference Fedu až ke 23,33 USDCZK.
Oslím můstkem se dostáváme ke koruně. Ta se v posledních třech týdnech vůči euru pohybovala do strany v pásmu 24,60 až 24,70 EURCZK. Tyto dvě hranice se chovaly jako silná podpora i rezistence. K proražení podpory došlo v pondělí, kdy se kurz dostal až ke 24,52 za euro. Zpevnění koruny jsme mohli vypozorovat i vůči dolaru, libře či franku. Nicméně během včerejšího obchodování byly korunové zisky smazány a středový kurz se vrátil zpět do výše zmíněného koridoru. K dalšímu proražení horní či spodní hranice bude potřeba nějaký výraznější impuls. Ten může přijít dneska během zasedání České národní banky. Některé predikce počítají s tím, že centrální banka sazby dnes sníží o 25 bazických bodů. To by bylo v souladu s aktuálními krátkými forwardovými sazbami. V Roklenu se nicméně přikláníme k variantě, že ČNB bude opatrnější a dnes sazby ještě podrží na současné úrovni. Pro kurz koruny bude samozřejmě důležitá i rétorika guvernéra Michla či nová podzimní prognóza.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0599 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,37 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0528 do 1,0656 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,66 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,10 do 23,44 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME