Dolar mírně ztrácí v dolarovém indexu i proti euru. Po pátečním propadu se obchoduje na nejslabších hodnotách od konce února. Z měn regionu je v zisku forint a koruna. Domácí měna se obchoduje pár haléřů nad 25,60 za euro.

Fed: Slabý růst je přechodný, v červnu vyšší sazby nečekejte

(Aktualizováno 20:50) Federální rezervní systém dnes zveřejnil tzv. Minutes, neboli záznam z jednání měnového výboru, které proběhlo v dubnu. Ukázalo se, že vedení americké centrální banky je přesvědčené, že slabý 0,2% růst největší ekonomiky světa za první čtvrtletí je pouze přechodný a nebude mít dlouhého trvání. I přesto však vyjmenovali seznam slabých míst, mezi která patří například průmyslová výroba, bydlení a investice.

I přesto, že výbor prozatím neplánuje zvýšení svých krátkodobých sazeb a souběžně s tím vypustil ze své rétoriky možná časová vodítka, přepis ukazuje, že „někteří“členové vedení centrální banky jsou přesvědčeni o kvalitním vývoji ekonomických i finančních podmínek k tomu, aby sazby mohly být zvýšeny již v červnu. Většina se však drží názoru, že ekonomická data budou pravděpodobně nedostatečná k tomu, aby se tak nakonec opravdu stalo. I přesto ale nebyla tato možnost výslovně zamítnuta. Další zasedání měnového výboru banky proběhne 16. a 17. června.

Dubnové zasedání se poté neslo i kolem způsobu, jak podat trhům informaci o budoucím úrokovém navýšení. Někteří členové FOMC navrhovali explicitní vyjádření těsně před zasedáním, většina z nich však souhlasí s ohlášením až po ukončení jednání, tedy tak, jak to očekává celosvětové investiční publikum.

Většina členů výboru sice předpokládá, že se americká ekonomika po zimě zotaví a situace na trhu práce se začne opět zlepšovat, ale objevily se i obavy z hospodářského vývoje v Číně a situace v Řecku a zklamání z toho, že výrazný pokles cen ropy neposílil spotřebitelské výdaje tak, jak Fed čekal. Zápis se rovněž zmínil o zvýšených otřesech na trzích dluhopisů a riziku nárůstu dlouhodobých tržních úroků poté, co začne Fed zvyšovat své krátkodobé sazby.

Z hlediska nastávajících událostí je pak nejdůležitější projev guvernérky Janet Yellenové, který proběhne tento týden v pátek.

Evans (Fed): Mým názorem je nezvýšit sazby před 2016, ale mohu se nechat přesvědčit

Yellenová (Fed): Akcie jsou „všeobecně vysoko“, zatím bez známek bubliny

Newsletter