Fed, tančící blázni a politika za zavřenými dveřmi

Klíčové body

  • Finanční trhy se v době největších problémů a existenční hrozby navracejí ke kořenům bankovnictví, kterými jsou osobní a ne zrovna férově algoritmické přístupy.
  • Situace připomíná partii, kde na jedné straně stojí Fed, na druhé vystresované private capital firmy a hrací plochou se za veselého smíchu a radosti prohánějí hráči, kteří vsadili na burzovní indexy, technologické firmy a bitcoin.
  • Fed nemůže bez rizika snížit úrokovou sazbu, jelikož by tančící blázny přiměl ještě k větší radosti.
Zdroj: Depositphotos

Když v roce 2008 zkrachovala banka Lehman Brothers, proslýchalo se, že důvodem jejího neblahého konce nebyla ani tak velikost portfolia subprimových hypoték jako spíše špatné vztahy posledního CEO Fulda s řediteli ostatních investičních bank. Fuld se zachoval nekolegiálně, když v roce 1998 odmítl podíl na záchraně krachujícího hedžového fondu LTCM. Tento vroubek se mu rozhodli údajně vrátit jeho kolegové o deset let později tím, že jej učinili obětním beránkem velké finanční krize. Co je na tom pravdy, těžko říci. Faktem zůstává, že finanční trhy se v době největších problémů a existenční hrozby navracejí ke kořenům bankovnictví, kterými jsou osobní, a ne zrovna férově algoritmické přístupy. Rozhodnutí se činí za zavřenými dveřmi v úzkém kruhu nejvíce zainteresovaných.

V amerických financích existují dva diametrálně odlišné světy. První z nich je trh veřejně obchodovaných instrumentů, které mají svou tržní hodnotu každou vteřinu. Můžeme si zde ocenit své portfolio s přesností na dvě desetinné a místa a za tuto cenu je také monetizovat. Opačnou stranu představuje svět private equity a private creditu. Portfolia nejsou záměrně oceňována, investoři se upisují na dlouhé roky a měsíce, aniž mají možnost si na investované prostředky „sáhnout“. Odměnou jim je nadstandardní výnos a klidné spaní neohrožované prudkými poklesy burzovních trhů. Po mnoho let tomu tak opravdu bylo. Inflační vlna a následné prudké zvýšení úrokových sazeb však tento business postavilo do nezáviděníhodné pozice. V tržně neoceněných portfoliích se údajně nacházejí vysoké stovky miliard úvěrů a firemních podílů, které by se rády z těchto schémat vyvázaly. Jsou zatím drženy nadějí, že úrokové sazby poklesnou a nastane šance investice prodloužit za rozumnější úrokové podmínky. Inflační čísla zveřejněná minulý týden na americkém trhu však nemůžeme označit za příliš optimistická. Na první pohled je vše v pořádku. Číslo je o několik desetinek nad třemi procenty a dlouhodobý směr je dolů. Problém je, že úroveň inflace není dostatečně nízko a trend je nejistý. Fed proto na středečním zasedání úrokovou sazbu nesníží.

Celková situace připomíná partii ve zvláštní hře, kde na jedné straně stojí Fed, na druhé vystresované private capital firmy a hrací plochou se za veselého smíchu a radosti prohánějí hráči, kteří vsadili na burzovní indexy, technologické firmy a bitcoin. Fed nemůže bez rizika snížit úrokovou sazbu, jelikož by tančící blázny přiměl ještě k větší radosti. Pokud sazby včas nesníží, je možné, že namáhaná hráz v private equity sektoru nevydrží a na trh se vyvalí povodeň, jejíž důsledky nelze dohlédnout. Americký finanční systém si podobnými problémy již mnohokrát poradil. Vždy to probíhalo za zavřenými dveřmi a ne úplně férově, jak jsme viděli v roce 2009. Další vývoj je proto spíše oříškem pro politologa nebo herního teoretika.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0896 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0854 do 1,0944 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,14 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,07 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,10 až 25,22 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,98 do 23,18 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter