Fed, Trump, akcie. Proč bude magnát žebrat o nové QE?

Trumpova politika podpoří americkou ekonomiku, ovšem nebude stačit na záchranu akcií v dlouhodobém horizontu. Tak vidí budoucí výhled USA Marc Faber alias „Dr.Doom“. Proč bude blonďatý magnát prosit Fed o pomoc?

„Trump je businessman, tudíž je přirozené, že se nálada zvedla především mezi menšími podnikateli, korporacemi a investory,“ řekl Faber v rozhovoru pro server CNBC. JENŽE…. I přesto, že „Dr.Doom“ věří v další akciový růst , půjde pouze o šplhání do vyšších levelů „skokanského můstku“. Jakmile začnou ceny padat, investoři moc spokojení nebudou…

„Myslím si, že pan Trump docílí zlepšení ekonomického růstu, to ovšem neznamená, že ceny akcií porostou neustále nahoru. Obzvláště pokud víme, jak moc vysokou jsou již teď.“ řekl Faber.

„Král dolar se může stát katem rally Donalda Trumpa“

Na druhou stranu, ti, kteří sledují slavného investora a autora pravidelníku The Gloom, Boom & Doom Report, vědí, že jeho původní predikce byla ještě horší. Dříve totiž hovořil o možném propadu, jehož síla by byla mnohem větší, než tomu bylo v pozdních 80. letech minulého století.

„Pokud chcete zůstat na trhu – i já si ponechávám část svých aktiv v akciích – myslím si, že ostatní trhy mimo ten americký jsou mnohem atraktivnější,“ míní Faber. V tomto směru pak investor zmínil především Argentinu, Brazílii a ETF rozvojových trhů, jejichž dosavadní letošní výkon už převyšuje vývoj indexu S&P 500.

Nejlepší maso a co dál? Zhodnocení o více než 250 %

„Zahraniční trhy předčí ty americké. Pokud však spadnou obě skupiny, v případě Spojených států bude propad mnohem hroší.“

Co bude potom? Americká ekonomika svůj růst zastaví a vláda se bude potýkat s mnohem větším deficitem. A Trump? Ten bude muset jít „žebrat do Federálního rezervmího systému o další kolo kvantitativního uvolňování,“ míní Faber. Jakmile se tak stane, dolar oslabí, z čehož budou profitovat především drahé kovy – láska „Dr. Dooma“, na kterou upozorňuje při každém svém rozhovoru.

Velký zvrat: Na akciové trhy se řítí dvoubilionová tsunami

Newsletter