Fed v prosinci zvýší sazby, je po dnešku takřka jistotou

Nejsledovanější údaje z amerického trhu práce, poslední klíčová data před prosincovým rozhodováním Fedu o sazbách, dala dnes americké centrální bance jednoznačnou zelenou ke zvýšení sazeb nyní v prosinci. Eurodolar obchoduje stabilní u 1,0900 EURUSD, Wall Street se vydala v úvodu k 1% zisku. Na pozadí probíhá další ze silných zpráv, zasedání OPEC.

Americká ekonomika v listopadu vytvořila mimo sektor zemědělství 211 tisíc nových pracovních míst, pouze  v soukromém sektoru pak 197 tisíc míst. Oba údaje jsou nad očekáváním analytiků a ekonomů, kteří v anketě Bloomberg odhadovali 200 a 190 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti pak v souladu s odhady zůstala na úrovni rovných pěti procent.

Futures po reportu z trhu práce zakotvují 79% pravděpodobnost, že Fed v prosinci přikročí ke zvýšení sazeb. Stalo by se tak po bezmála 10 letech. Měnový výbor FOMC rozhoduje 15. až 16. prosince. 

Kaňkou na obraze je mírný vzestup míry podzaměstnanosti, tedy těch, kdo by chtěli pracovat na plný úvazek, a „nedobrovolně“ (nemajíc lepší příležitost) pracují méně. Stoupla na 9,9 z 9,8 procenta, čekal se pokles na 9,7 %. Toto negativum ale přetlačila zpětná revize dat za říjen směrem nahoru a také drobný růst míry celkové účasti na trhu práce na 62,5 z 62,4 procenta.

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek před hospodářským výborem Kongresu uvedla, že „situace americké ekonomiky splňuje podmínky pro zvýšení sazeb“. Dnešní report její slova podtrhuje. Růst americké ekonomiky bude podle Yellenové v příštích dvou letech dost silný na to, aby se americký trh práce – jak sektor tradičně se zotavující z krize mezi posledními – dále zlepšoval. Přesto varovala před prudkým a rychlých zvyšováním sazeb.

 

Po Mario Draghim také slova šéfky Fedu Yellenové: Americká ekonomika je v kondici, která zavdává k růstu sazeb. S eurodolarem ani tato slova od 1,0900 EURUSD nehýbou. #Fed #rates #Yellen #Roklen24

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 3. prosinec 2015

Newsletter