Fed, vyšší neutrál a trh

Klíčové body

  • Fed zvýšil odhad neutrální sazby o desetinu procentního bodu. Trh změnu ignoruje.
  • Nulová tržní reakce na vyšší neutrální sazbu je spojená s rozdílným tržní výhledem oproti tomu v prognóze Fedu.
  • Pokles evropských i amerických výnosů pokračuje, dolar umazal část ztrát proti euru.
Zdroj: Depositphotos

Fed na březnovém zasedání zvýšil odhad dlouhodobé neutrální sazby z 2,5 % na 2,6 %. Celkové rozpětí odhadů v rámci dot plot grafu zůstalo oproti prosinci beze změny na 2,4-3,8 %. Změnila se však centrální tendence, což je celkové rozpětí odhadů očištěné o tři nejnižší a tři nejvyšší. Dostali jsme se tak na 2,5-3,1 %. Neutrální sazba je sazba, která ekonomiku neochlazuje, ani nepodporuje. Měla by odpovídat ekonomice v rovnováze na úrovni potenciálu za stavu cenové stability.

Zdroj: Fed

Aktuální změna odhadu „neutrálu“ je velmi mírná. Fed je v otázce rovnovážné sazby mnohem zdrženlivější oproti letům 2017-2019, kdy na změny docházelo pomalu každé čtvrtletí. Odhady neutrální sazby, potažmo přirozené reálné sazby, od které se neutrální sazba odvíjí, významně ovlivnila pandemie, což musel Fed reflektovat ve svých modelech. Debata o jejich úrovních je zcela namístě (psali jsem již dříve zde). Dochází však k poměrně citelnému rozchodu s trhem.

Zatímco Fed, uvažujeme-li medián a centrální tendenci dlouhodobé neutrální sazby, pracuje s hodnotami většinově pod hranicí 3 %, trh se u dlouhodobých tržních sazeb dostává téměř ke 4 %. I z toho lze soudit, že včerejší navýšení neutrální sazby o jednu desetinu procenta trh přijal naprosto s klidem. Nadále totiž usuzuje, že měnová politika není natolik restriktivní, jak se na ni pravděpodobně dívá samotný Fed. Tento rozdíl je pak patrný i v otázce podmínek financování, kde Fed spatřuje jejich dopady na ekonomiku, zatímco trh vidí většinu ukazatelů potvrzující výrazné uvolnění.

Zdroj: Goldman Sachs

Včerejší den byl jak stvořený pro pokles evropských výnosů. Od rána jsme pozorovali dozvuky reakce na středeční rozhodnutí Fedu. Během dopoledne pak švýcarská centrální banka snížila sazby o 25 bodů, přičemž trh očekával jejich stabilitu. Odůvodnění stálo na výrazné revizi výhledu inflace směrem dolů, ke které přispělo nad očekávání větší zpomalení dynamiky cen některých kategorií zboží a ve střednědobém rámci slabší sekundární efekty.

Odpoledne Bank of England oznámila rozhodnutí o stabilitě sazeb, pro kterou hlasovalo osm členů rady. Jeden se vyslovil pro snížení úroků. Poprvé od září 2021 nebyl přítomen ani jeden hlas pro zvýšení, což přiřazujeme dosavadnímu příznivému vývoji britských mezd a inflace. Doprovodný komentář vyzněl ve velmi opatrném duchu. Zmíněno bylo riziko perzistentní inflace, včetně zmínky o stále vysoké inflaci služeb. Potřeba restriktivní měnové politiky trvá, přičemž upozorněno bylo i na to, že po snížení úroků může být měnová politika stále restriktivní. Trh se soustředil především na změnu v hlasování, což vedlo k nárůstu tržního očekávání snížení sazeb Bank of England do konce roku z cca 70 bodů na 75.

Na americkém trhu došlo ke korekci středečního poklesu výnosů, kterou doplnilo zpevnění dolaru zpět pod hranici 1,0900 za euro. Americké měně se podařilo smazat celé oslabení spojené se středečním Fedem. Na domácím poli jsme viděli oslabení koruny nad 25,30 za euro a nad 23,40 za dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,30 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0795 do 1,0917 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,20 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,20 do 23,54 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter