Bylo by dost těžké dnes pochopit pohyby na indexu SP500 bez toho, aby se člověk seznámil s fenoménem 0DTE. Jedná se o zkratku anglických slov „zero days to expiration“. Poslední výraz nám napovídá, že máme co do činění s opčními kontrakty. První, že se jedná o kontrakty s extrémně krátkou dobou splatnosti. Opce mají tři parametry, na jejichž základě se dá stanovit přesná cena derivátu. Prvním je „strike price“, druhým doba expirace neboli „expiration“ a třetím volatilita. Nás dnes zajímá prostřední parametr, přestože není o nic důležitější než ostatní dva. Zero days v jeho názvu znamená, že opce je extrémně krátká. Je vypsána v 15:30 středoevropského času, při otevření seance na americké akciové burze, a její platnost končí ve 22:00 přesně se závěrečným úderem kladiva tamtéž.
Podloženým aktivem je akciový index nebo cena konkrétní akcie. Zobchodovaný objem 0DTE kontraktů byl do nedávné doby cca 15 procent průměrného denního objemu všech opčních kontraktů na burze. Exploze zájmu nastala v půli minulého roku a pokračuje až doposud. Nejedná se proto o nějaký krátkodobý úlet, nýbrž o výsledek dlouhodobějšího procesu. Není dnes výjimkou, že objem 0DTE je více než 50 procent denního objemu. Tato mimořádná situace, která nemá obdoby v historii obchodování, může mít několik interpretací.
Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že obchodníci a spekulanti jsou takovým způsobem znejistěni budoucím vývojem, že se neodvažují vyjádřit svůj názor v pozicích, které by měly dlouhodobější horizont. Místo toho „žijí“ ze dne na den a maximální výhled vývoje cen u nich nemá delšího trvání než 24 hodin.
Pozornost finančního trhu je koncentrována na vývoj inflace a směřování krátkodobých úrokových sazeb. Zároveň jsou ceny aktiv na úrovních, které implikují velmi optimistický vývoj. Není zde prakticky žádný prostor pro inflační překvapení směrem nahoru. A to doslova. Diskrepance v řádu desetiny procenta je schopna rozbourat sentiment dramatickým způsobem. S každým novým ekonomickým ukazatelem proto může přijít nepříjemné překvapení nebo naopak potvrzení stávajícího sentimentu. Trh se proto zmítá od euforie k panice, jako mozek maniodepresivního člověka. Navenek je trh v širokém, ale stabilním rozpětí, pod povrchem to však vře a energie se hromadí. Buďme proto připraveni na větší pohyb, který určí směřování trhů pro další období. To platí jak pro trhy aktiv, tak pro trhy měnové.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0699 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0632 do 1,0767 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,63 až 23,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,99 do 22,27 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME