Fidelity: Americké volby skončily tak, jak průzkumy lidé i analyt. očekávali

Tentokrát to vypadá, že volby skončily tak, jak průzkumy veřejného mínění a političtí analytici očekávali, tedy, že demokrati převezmou kongres a republikáni si udrží mezní vliv v senátu, komentuje situaci v USA Paras Anand, vedoucího správy aktiv Fidelity International.

Někteří to považují za nevyhnutelnou reakci proti nekonvenčnímu Bílému domu a je otázka, zda to znamená něco pro investory. V krátkodobém horizontu nepochybně ne, ale když vyhlížíme dále do roku 2019, mohlo by to být zpětně viděno jako další impuls pro domácí růst.

Důvodem po „Trumpův náraz“ po volbách v roce 2016 bylo panující přesvědčení, že ekonomická agenda bude zaměřena na lokální úroveň, zejména na investice do infrastruktury. Dosavadní pokrok však v této oblasti neproběhl, jelikož jiné otázky – daňová reforma (dosažená) a reforma zdravotnictví (neúspěšná) – měly přednost. Pokud se vrátíme k volební kampani v roce 2016, investice do infrastruktury byly postavené vysoko v prioritách demokratů a Clintonové.

Je možné, že potřeba domácích investic do infrastruktury a jiný pohled demokratů na rozpočtový schodek můžou změnit situaci. Jakýkoli vývoj v tomto směru by podpořil celkovou ekonomiku, další prosazování růstu mezd na již napjatém trhu práce a potenciálně by mohl být výzvou ohledně očekávání politiky FEDu pro příští rok.

Newsletter