FinTech Daily: Android Pay a iPhone jako nová příležitost

Sbohem Google Wallet, ahoj Android Pay. Citi Ventures, Nasdaq a Capital One investovali do blockchain startupu. Nový iPhone – příležitost pro mobilní bankovnictví. Visa Europe dosáhla milníku 1,1 miliardy bezkontaktních plateb za poslední rok. To je dnešní dávka aktualit ze světa FinTech.

Sbohem Google Wallet, ahoj Android Pay

Po zhruba roce, co Apple spustil svou Apple pay, odpovídá Google a představuje novou mobilní platební platformu Android pay.  Stejně jako ostatní podobné aplikace je i Android pay postavena na technologii near-field communication (NFC) a umožňuje tak zákazníkům platit pouhým přiložením mobilního telefonu k terminálu. V Americe se už k akceptování této formy plateb přihlásily  takové řetězce jako je Macy’s, Chevron nebo McDonald’s. Platforma Android Pay bude kromě klasických platebních karet podporovat například i dárkové nebo věrnostní karty.

Citi Ventures, Nasdaq a Capital One investovali do blockchain startupu

Technologický startup Chain získal kolektivní investici ve výši 30 milionů dolarů od společností Citi Ventures, Nasdaq, Capital One, Visa, Fiserv a Orange. Sanfranciský startup se zabývá designováním a provozováním privátní blockchain sítě umožňující efektivnější přesun digitálních aktiv mezi podniky. Investoři také vytvoří bitcoinovou pracovní skupinu, jejíž úkolem bude identifikovat a prozkoumat možnosti vzniku nových bitcoin aplikací na různých trzích.

Nový iPhone – příležitost pro mobilní bankovnictví

S novou verzí iPhonu byla představena technologie 3D Touch, která rozpozná, jak moc na displej uživatel zatlačí a podle toho provede odpovídající operaci. Uživatelům tato technologie umožní například zrychlit práci, kterou dělá s telefonem nejčastěji, skrze vyskakovací okna při silnějším stisku.

Apple pod palbou. Trolling jablka v plném proudu

Do aplikací mobilního bankovnictví by tak mohlo přibýt mnoho funkcionalit využívající 3D Touch. Uživatel by se mohl jedním rychlým stisknutím dostat například k zůstatku na svém účtu nebo nedávné historii plateb. Současně by se mohly objevit funkce jako „kup teď“ po silnějším kliknutí na určitý produkt. To by přineslo oboustranné výhody – zákazník by si zboží koupil jednodušeji a banky a prodejci budou ve správný čas na správném místě.

Visa Europe dosáhla milníku 1,1 miliardy bezkontaktních plateb

Číslo zveřejnila Visa u příležitosti oznámení, že byla vybrána jako poskytovatel bezkontaktních plateb v belgických supermarketech Carrefour. Do budoucna by spolupráce s tímto řetězcem mohla pomoci počet bezkontaktních plateb provedených společností Visa výrazně navýšit. Carefour je přítomen se svými zhruba 11 tisíci obchody celkem ve 33 státech Evropy.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 10.10. 2015: iPhone na splátky, o Apple Pay ani slovo

FinTech Daily 9. 9. 2015:  Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí?​

FinTech Daily 8. 9. 2015: Spustí rozvoj bankovnictví v Číně revoluci?​

FinTech Daily 7. 9. 2015: 4 trendy FinTech startupů

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

Newsletter