Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

FinTech Daily: Chytré peněženky jako další žhavý trend?

Samsung Pay přidává 14nových bank a dárkové poukázky​. Chytré peněženky jako další žhavý trend? Bývalý spoluzakladatel PayPalu přichází s jednorázovými půjčkami pro mladé. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Samsung Pay přidává 14nových bank a dárkové poukázky

Samsung oznámil rozšíření svého nástroje pro mobilní platby Samsung Pay, která byla spuštěna 28. září. Ve Spojených státech Samsung přidal 14 nových bank, jejichž klienti mohou nyní Samsung Pay využívat. Jedná se například o SunTrust, Chase nebo PNC Bank. Brzy budou moci uživatelé do Samsung Pay přidat i dárkové poukazy. Samsung totiž navázal spolupráci i s Blackhawk Network, která zajišťuje dárkové poukazy pro stovky společností včetně Amazonu, Macy’s nebo Apple.

Otázkou ale je, kdy Samsung spustí tuto službu i v Evropě. Samsung již potvrdil, že mezi prvními by mělo být Spojené království a Španělsko. Nicméně přesná data jsou zatím neznámé.

Chytré peněženky jako další žhavý trend?

Na konferenci Money 20/20, která skončila včera v Las Vegas, se vyjádřil Levi King, spoluzakladatel a CEO společnosti Nav, k budoucnosti platebních trendů. Jako největší výzvu současnosti vidí posun od platových platebních karet k mobilním peněženkám. Ovšem bude to prý ještě dlouhá cesta. Domnívá se, že mobilní peněženky začnou být napřed stále více populární pro online platby. Postupem času, až budou uživatelé zvyklí je používat jak v počítači, tak na mobilu pro online platby, začnou je používat i v obchodech. Pak pravděpodobně začnou plastové karty rychle mizet.

Jako ideální platební řešení vidí King tzv. chytré peněženky, které budou uživatele znát a rozumět mu. Taková chytrá peněženka by pak měla umět vybrat nejvhodnější platební metodu pro každou jednotlivou transakci na základě vlastního rozhodnutí. Měla by se také učit a být časem stále „chytřejší“.

Bývalý spoluzakladatel PayPalu přichází s jednorázovými půjčkami pro mladé

Affirm, startup, který vede spoluzakladatel PayPalu Max Levchin, chce zjednodušit získání půjčky během nakupování v obchodě pro mladé. Společnost vyvíjí nástroj, který bude v reálném čase schopný vyhodnotit kredibilitu uživatele a umožní mu půjčit si pro jednorázový nákup.

Zákazníci Affirm budou vlastně žádat o mikropůjčky. Aplikace následně na základě mnoha dat – od tradičního FICO skóre až po profil na sociálních sítích – vyhodnotí za jakých podmínek mikroúvěr poskytne. Úrokové míry se budou pohybovat od 6 od 30 %. Affirm novým produktem chce prolomit klesající zájem mladých o kreditní karty – od těch se chce odlišovat především zaměřením na transparentnost.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter