FinTech Daily: Čím láká Izrael?

Opravdu náklady na založení fintech startupu stále klesají? Swatch a platby přes hodinky. Proč Izrael tolik láká fintech startupy. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Opravdu náklady na založení fintech startupu stále klesají?

Kolik v dnešní době stojí založit fintech startup –  lze toto číslo nějak obecně stanovit? Společnost CB Insight nedávno prohlásila, že „nyní je levnější než kdy jindy, založit technologický startup“.

Náklady na založení technologického startupu od roku 2000 rapidně poklesly. To, co v roce 2000 stálo 5 milionů, stálo už jen 500 tisíc o pět let později a dokonce jen 5 tisíc v roce 2011. V posledních několika letech se ale tento prudce klesající trend změnil.

Ukazuje se, že ceny od roku 2011 již zřejmě dosáhly svého minima a drží se dále na stejné úrovni. Co se ovšem změnilo, je struktura nákladů. Je sice stále levnější pořizovat technologie, servery nebo i software. Na druhou stranu pořád rostou mzdové náklady.

Swatch a platby přes hodinky

Tradiční švýcarský výrobce hodinek Swatch zveřejnil, že pracuje na vývoji hodinek podporujících mobilní platby. Na tomto projektu spolupracuje s bankami v Číně. Díky integrovanému NFC čipu budou moci zákazníci platit v obchodech pouhým přiložením svých hodinek k terminálu.

Hodinky budou v Evropě k dostání od ledna 2016 a cena se bude pohybovat přibližně kolem 2200 korun. Nicméně podle očekávání hodinky příliš velký úspěch nesklidí. Již dnes totiž mohou zákazníci od své banky získat samolepku s NFC čipem, kterou si mohou nalepit, kam se jim zlíbí.

Proč Izrael tolik láká fintech startupy

V Izraeli nyní vzniká více jak 400 fintech startupů. Mnoho renomovaných bank i movitých investorů zde chce budovat své fintech platformy. Proč si ale vybírají právě Izrael?

Touto otázkou se zabývá i Dorel Blitz z Bank Leumi, jedné z největších finančních institucí v Izraeli nebo Daniel Abrahams, CEO CurrencyTransfer. Jako klíčové vidí existenci unikátního fintech ekosystému, který nahrává vzniku nových startupů. Co dělá izraelské prostředí natolik unikátní je kombinace zkušených, tvrdě pracujících, zvídavých lidí, kteří jsou otevřeni novým technologiím. Mnoho z nich totiž bylo v armádě (izraelská armáda je jednou z nejvíce pokrokových na světě), kde získali zkušenosti z oblasti IT a Reasearch and Development. Pokud všechny tyto charakteristiky spojíme ještě s izraelskou touhou po úspěchu, dostaneme opravdu ideální místo pro založení fintech startupu.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter