FinTech Daily: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

Papírové bankovky v Británii mizí rychle. Crowdcube dosáhla milníku jednoho sta milionů liber. FinTech startupová horečka pokračuje. Nový patent Facebooku může znamenat, že nedostanete půjčku kvůli vašim přátelům. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Papírové bankovky v Británii mizí rychle

Bank of England oznámila, že další verze bankovky v hodnotě 20 liber bude plastová. Po polymerové pěti- a deseti-librovce se jedná o třetí nepapírovou bankovku v Británii. Do oběhu se dostane první z nich (£5) na podzim roku 2016, následovat bude bankovka v hodnotě £10 v roce 2017 a £20 v roce 2020. Platové bankovky mají prý zůstat čistší a jsou i bezpečnější.

Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

Crowdcube se stala celosvětově první mezi equity-crowdfundingovými platformami, která shromáždila více než 100 milionů liber. Za pět let svého fungování pomohla sehnat potřebný kapitál již 290 firmám. Zisky však zůstávají malé. Doposud společnost vydělala 600 tisíc liber, což je pouze 0,6 % celkově investované částky. 

Equity-crowdfundingová platforma bude již brzy dostupná také v ČR. Platformu Fundlift spustí společně finanční skupina Roklen spolu s investiční skupinou Rockaway.

FinTech startupová horečka pokračuje

Futures Industry Association oznámila, že bude hostovat konferenci pro vybrané FinTech startupy. Představeny budou nové společnoasti poskytující inovativní řešení pro futures, opce a swapy. Akce proběhne v listopadu v Chicagu.

Kromě toho příští měsíc vrcholí také FinTechový startupový program Innotribe, do kterého bylo vybráno 60 nadějných projektů z celkového počtu 360 přihlášených. Z dvaceti finalistů bude vybrán výherce, který obdrží 50 tisíc dolarů.

Fintech startupům pomáhá také například společnost Yodlee Inc. Ta nyní přijímá přihlášky, do svého nejnovějšího programu. Ynext inkubátor, jak se jednotka jmenuje, poskytuje vybrané skupině startupů nástroje, aby mohli prorazit se svými nápady na trh. Jedná se většinou o technikou podporu, mentoring volný přístup ke svým API, která jsou využívána k bezpečnému přístupu k transakčním datům. 

Nový patent Facebooku může znamenat, že nedostanete půjčku kvůli vašim přátelům

V jednom patentu, který Facebook vlastní doslovně zní, že poskytovatel půjčky může stanovit kreditní rating žadatele na základě individuálních kontaktů na sociální síti. Pokud například průměrný kreditní rating vašich přátel je nižší než poskytovatelem stanovené minimum, žádost o půjčku může být zamítnuta. Pokud by Facebook patent využil, mohlo by to zapříčinit, že mnoho klientů bude v tradičních bankách odmítnuto a budou tak nuceni využít služeb dražších a rizikovějších služeb nebankovních subjektů.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli 

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

FinTech Daily 31. 8. 2015: Nabízet mobilní bankovnictví nestačí

FinTech Daily 28. 8. 2015: FinTech v Londýně se rozrůstá

FinTech Daily 27. 8. 2015: Londýnský FinTech boom

Newsletter