FinTech Daily: Čtyři scénáře budoucnosti bank

První týden roku 2016. 4 scénáře budoucnosti bank. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

První týden roku 2016

Začátek roku 2016 klasicky ovládly platby a e-commerce. Z celkového počtu 48 obchodů zabírají 34 %, následované oblastí bezpečnosti a wealth managementu (22 %) a za nimi řešení finančního managementu (13 %).

16 společností zahrnuté v objemu obchodů dohromady získalo více než 330 milionů dolarů.

4 scénáře budoucnosti bank

Jak bude vypadat budoucnost bank za 10 let? Zde jsou 4 možné extrémní scénáře.

Scénář 1: Lepší banky- digitální revoluce už běží a většina zákazníků vidí v digitalizaci i budoucnost svého kontaktu s bankou. Většina velkých bank si situaci uvědomuje a postupně přetváří své komunikační kanály i pro tuto možnost- například restrukturalizují sví IT platformy a procesy, aby byli schopni udržet své zákazníky. Jako příklady zde lze uvést Wells Fargo, Société Générale, Barclays, nebo Lloyds.

Scénář 2: Nové banky- Zavedené banky nebudou schopny přežít digitální změnu a nebudou schopni splnit požadavky svých zákazníků. Ti jim utečou do banky vytvořených právě pro digitální věk. Služby poskytované těmito bankami budou sice podobné jako u starých bank, budou ale rychlejší a levnější.

Scénář 3: Distribuční banky- s postupem FinTech revoluce bude přibývat nových společností poskytujících lepší bankovní služby. Budou se zaměřovat na poskytování specifického produktu ve výborné kvalitě. Postupně se od plateb, půjček, nebo spoření přesunou i k investicím, penzím, nebo hypotékám.

Scénář 4: Nezprostředkovatelské banky- Přechod od bank k sociálním sítím, nebo zprostředkovatelům hardwaru poskytujícím finanční služby. V současné době to začalo s platbami, následovat budou investiční možnosti, nebo půjčky. Banky by se postupně staly nástrojem poskytujícím služby a přišly by o všechen přímý kontakt se zákazníkem. Těmito společnostmi jsou: Apple Pay, Google Wallet, Samsung Pay, Facebook Payments a Amazon.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter