Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

FinTech Daily: Facebook jako nový hráč v oblasti crowdfundingu?

Facebook jako nový hráč v oblasti crowdfundingu? Ruská centrální banka bude vydávat vlastní platební karty. Úpadek používání hotovosti ve Švédsku stále pokračuje. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Facebook jako nový hráč v crowdfungingu?

Facebook spouští neziskovou crowdfundingovou platformu, skrze kterou budou moci lidi přispívat na charitu. Pokud uvažujeme, že Facebook má celosvětově přes miliardu aktivních uživatelů – může tato platforma ohrozit například GoFundMe nebo Indiegogo? Je tu konec všem ostatním neziskovým crowdfundingovým platformám?

Vypadá to na zlatou éru crowdfundingu. Facebook má ohromné zdroje, které může vynaložit na vstup do odvětví crowdfundingu a pokud by měl do budoucnosti od charity přejít i do jiných oblastí, měli by konkurenti být pěkně nervózní.

A jak bude crowdfunding na Facebooku vypadat? Možná již brzy najdeme na naší oblíbené sociální síti (nebo i na Instagramu, který Facebook vlastní) tlačítka, kde bude možné několika kliky přispět na charitativní akci.

Ruská centrální banka bude vydávat vlastní platební karty

Ruská centrální banka se rozhodla vyzvat na souboj takové giganty jako je Visa nebo Master Card – rozhodla se vydávat vlastní platební karty. Podporu jí již přislíbilo 35 ruských bank.

Platební karty jsou nyní testovány sedmi bankami a systém by měl být funkční do konce roku. Viceguvernérka Bank Centrální banky Ruské federace, Olga Skorobogatova k tomu dodává: „ Do roka a půl bude schopni vytvořit nejen národní platební systém ale také vyřešit dva strategické úkoly. Prvním je přenesení většiny mezinárodních platebních operací do rukou vypořádacího centra Národního Systému Platebních karet (instituce, která je plně vlastněna ruskou centrální bankou, pozn. red.). Druhým úkolem je pak vydávat vlastní národní platební karty.“

Nové karty budou co-brandované společnostmi MasterCard, JCB a American Express, což by jim mělo v pilotní fázi ulehčit proces přijímání u obchodníků.

Úpadek používání hotovosti ve Švédsku stále pokračuje

Ve Švédsku nyní platí za své nákupy platebními kartami zcela běžně i děti. Podle posledních průzkumů se digitální platby – ať už přes telefon nebo platební kartou – staly ve Švédsku natolik populární, že mnoho lidí úplně přestalo nosit při sobě hotovost.

Podle studie KTH-Royal Institute of Technology se Švédkso může právoplatně považovat za světového lídra v „bezhotovosti“. Zhruba 80 procent plateb v maloobchodech je tam provedeno platebními kartami.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter