FinTech Daily: iPhone na splátky, o Apple Pay ani slovo

Apple nabízí iPhone na splátky, o Apple Pay ale mlčí. Británie dominuje Evropskému FinTechu – ukazuje mapa. Banky jako operační systém. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Nový iPhone, tablet i AppleTV. Směr akciím ale ukázala ropa

Během včerejšího představení nových produktů Applu došlo z hlediska FinTech bankovnictví k jedné zajímavé události – nepadla jediná zmínka o službě „elektronické peněženky“ Apple Pay. Její využívání mezi uživateli již od března letošního roku výrazně klesá. Je tedy možné, že Apple od nabízení této služby částečně upouští?

Možná ne tak úplně. Například v aplikaci Gilt, která nabízí online nakupování high-end módy a doplňků a která je k vyvinutá Applem, přibilo tlačítko „Buy now“ – a co by to bylo v produktu Applu jiného než Apple Pay?

Představen byl včera ale program nákupu iPhonu na splátky, který bude Apple nabízet ve spolupráci s Citizen Bank. Lidé v dnešní době si již jen málokdy koupí telefon s kontraktem na dva roky. Nejspíše proto se Apple rozhodl ke kroku směrem k financování iPhonu na splátky, spíše než jednorázové (byť nižší) platbě.

Británie dominuje Evropskému FinTechu – ukazuje mapa

Před londýnským FinTech Week, který začíná příští týden, zveřejnili organizátoři výsledek výzkumu o FinTech investicích za posledních pět let. Z výzkumu vyplývá, že Británie je hlavním investičním FinTech centrem. Mířilo tam přes 10 procent všech celosvětových fintech investic. Konkrétně se jednalo o 5,4 miliardy dolarů, což je víc než do zbytku Evropy dohromady.

Výzkum také ukazuje, že největší boom zažívá FinTech právě teď. Čtvrtina z celkových zhruba 50 miliard dolarů investovaných za posledních pět let bylo investováno v první polovině roku 2015. To je cca 12,5 miliardy dolarů investovaných jen za posledních 6 měsíců.

Banky jako operační systém

Německá Fidor Bank, jedna ze čtyř nejprogresivnějších finančních institucí na světě, jedná se svými vývojáři o FidorOS – bance jako operačním systému. V současné době boomu finančních institucí a FinTech startupů Fidor cítí, že je jedinečná příležitost být vývojářem, IT architektem, designérem. Má se jednat o operační systém, který přes API propojí finanční weby a aplikace do jednoho celku.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 9. 9. 2015:  Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí?​

FinTech Daily 8. 9. 2015: Spustí rozvoj bankovnictví v Číně revoluci?​

FinTech Daily 7. 9. 2015: 4 trendy FinTech startupů

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

Newsletter