FinTech Daily: Jak nabitý telefon zlepšuje kreditní skóre?

Budoucnost mobilních platebních aplikac​í. Jak nabitý telefon zlepšuje kreditní skóre? Apple pay k dispozici v Kanadě. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Budoucnost mobilních platebních aplikací

Online bankovnictví bylo představeno před zhruba dvaceti lety a dnes ho využívá 80 % bankovních klientů v rozvinutém světě. Mobilní bankovnictví, které je záležitostí jen posledních několika let, je dnes využíváno 52 % uživatelů s chytrým telefonem. Nejvíce pozornosti však na sebe dnes strhávají aplikace mobilních plateb.

Mobilní platební aplikace slouží především ke dvěma funkcím – online nebo „in-app“ platbám a k platbám v obchodě přes technologii Near Field Communication (NFC).

Přestože jsou mobilní platební aplikace klienty zatím pomalu přijímány, v budoucnu budou představovat důležitý zdroj výnosů ale i budování klientských vztahů a loajality. Banky se tak mohou dostat na rozcestí, jestli takovou aplikaci mají sami vybudovat anebo ji nakoupit. Mezi klíčové faktory, které musí finanční instituce při takovém rozhodování zvážit, patří bezpečnost, soukromí, důvěra a vztah s klienty a inovativní možnosti.

Oblast důvěry a bezpečnosti je jednou z nejčastěji zmiňovanou proč klienti nevyužívají mobilní bankovní aplikace. Banky proto musí zajistit, aby jejich aplikace byly stoprocentně bezpečné (a i jako bezpečné byly vnímány klienty), bez ohledu na jakém zařízení a operačním systému jsou používány. Toho banky mohou dosáhnout spíše, pokud si celou aplikaci budou navrhovat sami, než když její design zadají dodavatelům třetích stran.

Jak nabitý telefon zlepšuje kreditní skóre

Nemají bankovní účet, nemají kreditní skóre, nemají finanční identitu – pro čtvrtinu světové populace je nemožné dostat půjčku. To se ale nyní může změnit.

Několik startupů pracuje na tvorbě řešení, které by mohlo ony dvě miliardy lidí přivést do finančního systému. Vyvíjejí nástroje, které umožní sledovat využívání mobilního telefonu a jiné osobní zvyky k tomu, aby predikovali bonitu. Například je totiž vysledované, že ti lidé, kteří nenechají svůj mobilní telefon vybít úplně, se chovají stejně i se zůstatkem hotovosti na svém účtu. Dále ti, kteří přijmou více hovorů, než sami udělají, jsou méně rizikoví, a ti, kteří shrnou účel půjčky, o kterou žádají, do několika slov, jsou lepší vypůjčovatelé než ti, co napíší esej.

Apple pay k dispozici v Kanadě

American Express včera oznámila zpřístupnění Apple pay pro všechny své klienty v Kanadě. Všichni držitelé Amex karet v Kanadě tak mohou nyní platit svými iPhony a Apple Watch.

Kromě placení získají klienti ještě přístup k dalším funkcím. Budou dostávat okamžité upozornění a detaily o všech provedených platbách a mohou využít služeb nové Amex mobilní aplikace pro flexibilnější spravování a monitorování účtu.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter